Një person u vra dhe gjashtë të tjerë u plagosën nga të shtënat me armë në një bulevard kryesor në vendpushimin në bregdetin e Karaibeve të Meksikës, Kankun, thanë autoritetet.

Një i dyshuar ishte arrestuar në lidhje me sulmin, sipas prokurorëve në shtetin bregdetar të Quintana Roo.

Të shtënat ndodhën në një rrugë të mbushur me restorante dhe bare.

Ishte rasti i fundit i dhunës që ka fshirë reputacionin e Kankunit si një vend i qetë.

Në mars, fluturimet u pezulluan për gati tre orë pasi autoritetet morën raportime për të shtëna me armë në aeroport. Videot e postuara në mediat sociale treguan udhëtarët duke u përplasur dhe duke nxituar nga një terminal.

Garda Kombëtare tha më vonë se nuk kishte prova për të shtëna me armë zjarri dhe tha se goditjet mund të kenë ndodhur pasi dikush rrëzoi tre stendat e ekranit vertikal në terminal.

Gjithashtu në mars, autoritetet gjetën katër trupa të hedhura në drithëra në Kankun dhe thanë se ato ishin pjesë e  13 vrasjeve të kryera nga karteli Jalisco që nga shtatori. Shumica e trupave u gjetën në toka apo shtëpi të lira.

Bregdeti i Karaibeve, prodhuesi kryesor i parave në turizëm në Meksikë, është goditur nga dhuna e shfrenuar.

Në janar, prokurorët thanë se vrasja e dy kanadezëve pranë Kankunit ishte e motivuar nga borxhet midis bandave ndërkombëtare që me sa duket i dedikoheshin trafikut të drogës dhe armëve.

Në fund të tetorit, më në jug në destinacionin e qetë të Tulumit, dy turistë, njëri një bloger udhëtimesh në Kaliforni, i lindur në Indi dhe tjetri gjerman u kapën në një përplasje të dukshme të tregtarëve rivalë të drogës dhe u vranë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb