Greqia ka treguar solidaritetin e saj kundrejt Turqisë në këto ditë të vështira pas tërmetit apokaliptik, ku humbën jetën mijëra njerëz.

Ndihma greke në Turqi arriti të nxjerrë të gjallë një 50-vjeçar por fatkeqësisht nuk mundi dot të shpëtonte në kohë 7-vjeçaren Fatma, por fatmirësisht shpëtuan motrën e saj më të vogël.

Fatma, 7-vjeçarja ishte ajo që kishte tërhequr vëmendjen e ekipit të shpëtimit duke bërtitur e kërkuar ndihmë, por nuk mundi që qëndronte e gjallë deri ën përfundim të operacionit.

Po ashtu, raportohet të ketë ndërruar jetë dhe nëna bashkë me dy fëmijët e saj.

Operacioni u zhvillua shtatë metra thellë nën tonelata mbeturinash në qytetin Alexandretta (Hatai), Turqi.

Mediat greke shkruajnë se 4 burra të forcave të shpëtimit EMAK-ut morën pjesë në operacion.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb