Më shumë se 180 njerëz kanë vdekur pasi reshjet e dendura shkaktuan përmbytje të mëdha në Nepal dhe dy shtete indiane  Uttarakhand dhe Kerala.

Shtëpitë shkatërruan nga gurët nga rrëshqitjet e tokës. Të paktën 88 njerëz vdiqën në Nepal dhe 55 në Uttarakhand, përfshirë pesë nga një familje e vetme, me dhjetëra të tjerë të zhdukur në të dy kombet.

Indi

Shirat më në jug në shtetin Kerala të Indisë shkaktuan gjithashtu përmbytje vdekjeprurëse, duke lënë 42 të tjerë të vdekur atje.

Në Nepal viktimat përfshinin një familje prej gjashtë anëtarësh, mes tyre tre fëmijë, shtëpia e të cilëve u varros në një përmbytje të papritur dheu dhe mbeturinash.

Zonat më të prekura janë rrethi Panchthar në lindje të Nepalit, dhe Ilami dhe Doti në perëndim të Nepalit. Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të arrinin 60 persona të bllokuar për dy ditë në fshatin Seti në perëndim të Nepalit, raportoi Reuters.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: