“Topi i Artë 2019” njohu të hënën 30 finalistët e parë dhe favoritët, por ajo që të bën përshtypje në listën e bërë publike nga “France Football” janë disa të përjashtuar të mëdhenj. Rasti më i çuditshëm, një rast unik në historinë e “Topit të Artë” është ai i Luka Modric.

Luka Modric Ballon Dor
Luka Modric Ballon Dor

Për herë të parë fituesi i edicionit të fundit nuk bën pjesë në listën me 30-të finalistët. Viti i errët që kaloi Reali Madrid është reflektuar qartë në këtë klasifikim, mbi të gjithë viti personal i Luka Modric.

Ramos
Ramos

Në 30 finalistët e parë mungojnë edhe disa emra shumë të mëdhenj të futbollit botëror, si Sergio Ramos, Bale, Cavani, Suarez, e Godin por mbi të gjitha mungon Neymar dhe Pogba.

Neymar
Neymar

Sulmuesi brazilian mbylli një sezon shume negativ me PSG, ku mes dëmtimeve dhe problemeve private për të u dëgjua pak.

Pogba
Pogba

Po paguan sezonin negativ me Man.United edhe Pol Pogba, mbase kjo është një arsye e fortë pse mesfushori francez kërkon të largohet me çdo kusht. Për të dytin vit radhazi nuk gjejmë asnjë italian në listën me 30-të finalistët për çmimin më të rëndësishëm në rang individual.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb