Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, në provincat e Arezzo dhe Parma dhe në Shqipëri, karabinierët e komandës provinciale të Arezzo, me bashkëpunimin e personave që janë kompetent për territorin dhe të Shërbimit për bashkëpunimin policor ndërkombëtar, në ekzekutimin e një urdhri të lëshuar nga gjyqtari hetues Arezzo , po kryejnë masa paraprake ndaj 13 personave që akuzohen për trafikimin e kokainës dhe marijuanës.

Hetimet, të nisura nga karabinierët Arezzo në mars 2018 dhe të koordinuara nga zyra e prokurorit të qytetit toskan, lejuan, siç shpjegohet, të rindërtojnë historinë e trafikimit të lëndës narkotike.

Të dyshuarit i përkisnin katër grupeve të ndryshme kriminale shqiptare. Ata, nëse do të liheshin të lirë, do të siguronin sasi të mëdha të substancave narkotike për shitje të mëvonshme në rrugët kryesore të tregut të qytetit.

Gjatë hetimeve, u identifikuan disa dhjetëra njerëz të varur nga përdorimi i drogës. Në shumicën dërrmuese të rasteve janë përdorues të kokainës. Përafërsisht 3 200 shitje janë bërë nga grupet për një qarkullim me një vlerë të vlerësuar përafërsisht 200 000 euro.

  • foto galeri

Historia e kaluar

Pas një viti hetimesh nga vdekja e një burri nga Arezzo për shkak të një mbidoze, më 28 gusht skuadra lëvizëse e policisë identifikoi autorët e marrëveshjes së drogës që çoi burrin në vdekje . Ata ishin dy tunizianë, të arrestuar me kërkesë të prokurores Laura Taddei, të gjykuar nga gjykatësi hetues Fabio Lombardo.

Ishte korrik 2019 në rrugën Provenza kur u gjet trupi i 52-vjeçarit Aretino, i cili vdiq në makinë pas dozës së fundit fatale që kishte marrë në zonën e via Arno. Nga analiza e telefonit, hetuesit gjetën te dy shitësit e drogës, B.S.H. 53 vjeç dhe A.F. 50 vjeç, tunizian, me të dhëna të shumta për drogë.

Të dy – sipas hetuesve – ishin një pikë referimi për shitjen e kokainës dhe heroinës në Arezzo. Konkretisht, në zonën e Piazza Guido Monakos dhe kopshteve Porcinai. Tani janë në burg në Firence.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb