Oficerët federalë kundërshtuan policinë lokale të Teksasit gjatë operacionit në shkollën Uvalde në Texas, ku një person i armatosur hapi zjarr dhe vrau 19 fëmijë dhe dy mësuese.

Oficerëve të armatosur nga Patrulla Kufitare dhe Siguria Kombëtare që mbërritën në skenën e ngjarjes horror, iu dha urdhër nga shefi i policisë lokale të mos hynin në ndërtesë, por pas 30 minutash kur ata panë se ç’po ndodhte, u futën dhe  qëlluan për vdekje autorin.

Oficeri mënonte se situata ishte nën kontroll dhe se priste një moment të përshtatshëm për t’u futur në klasën e kthyer në kasaphanë, dhe për të neutralizuar agresorin.

Po efektivët kanë marrë situatën në dorë dhe kanë ndërhyrë, dhe pse 30 minuta me vonesë, nga momenti që kanë mbërritur në vendngjarje.

Njësive iu tha nga Arredondo të prisnin dhe të mos hynin, sipas dy oficerëve të lartë federalë të zbatimit të ligjit, të cilët folën për NBC .

McCraw tha se Arredondo kishte menduar se autori ishte tërhequr dhe nuk ishte më një kërcënim.

Në fillim ata u bindën, thanë burimet.

Por pas 30 minutash, të dëshpëruar, ndërsa fëmijët po telefononin vazhdimisht policinë nga brenda klasave të tyre dhe kërkonin ndihmë, ata filluan të bënin një formacion ‘stërvitje’ për të hyrë në ndërtesë.

Fëmijët shihen duke vrapuar drejt efektivëve të policisë, pasi u nxorën nga dritaret e vogla të klasave.

Agjentët e Doganës dhe Mbrojtjes së Kufirit të SHBA shihen së bashku me policinë lokale dhe zëvendësit e sherifit duke punuar për të shpëtuar fëmijët nga Robb Elementary, shkruan Daily Mail.  

Fotot e reja janë përshkruajnë një pjesë të përgjigjes së zbatimit të ligjit ndaj masakrës së shkollës në Uvalde, Teksas të martën, ndërsa pyetja që ngrihet tani, është përse nuk ndërhynë menjëherë?!

Personi i armatosur u qëllua për vdekje në orën 12:50 nga një anëtar i patrullës kufitare, i cili kishte veshur vetëm një kapele bejsbolli, e cila u shkatërrua nga plumbat.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: