Grupi popullor ukrainas i rapit Kalush Orchestra, i cili së fundmi fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion, po nxjerr në ankand trofeun e tij për të mbledhur fonde për ushtrinë ukrainase, njoftoi grupi në Instagram të mërkurën.

Oleh Psiuk, frontmeni i grupit, ofroi gjithashtu të shiste kapelën e tij rozë me kovë.

Grupi kohët e fundit njoftoi se do të udhëtonte në Evropë për të mbledhur fonde për Ukrainën dhe forcat e saj të armatosura.

Orkestra Kalush fitoi konkursin më 15 maj me këngën “Stefania”, shkruar për nënën e këngëtarit. Grupi mundi konkurrencën nga rivalët kryesorë Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja.

Ngjarja shënoi ngjarjen e parë të madhe kulturore në të cilën ukrainasit kanë marrë pjesë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt, dhe shumë nga audienca valëvitën flamurin kombëtar të Ukrainës blu dhe të verdhë gjatë mbrëmjes.

Përpara raundit final, Orkestra Kalush ishte favoritja e arratisur për të fituar konkursin e kënduar shumë të pëlqyer këtë vit, pjesërisht për shkak të të gjitha pengesave që kapërceu për shkak të luftës.

Banda u zbulua si hyrje e vendit më 22 shkurt, dy ditë para se trupat ruse të pushtonin Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb