Turqia nuk po gjen qetësi. Një tërmet i fortë e ka goditur sërish Turqinë mbrëmjen e sotme në orën 02:43 minuta e 32 sekonda.

Sipas Qendrës Europiane të Sizmologjisë, tërmeti ka qenë me magnitudës 4.7 ballë, me një thellësi prej 7 kilometrash.  Epiqendra e tërmetit ishte në veri të qytetit Akhisar, 7 kilometra nga Turqia.

Ende nuk raportohen dëme materiale, por lëkundjet janë ndier në të gjithë zonën, duke shkaktuar panik te banorët.

Turqia vazhdon të jetë e kërcënuar vazhdimisht nga lëkundjet e tokës. Muajt e fundit, në disa zona të saj kanë rënë tërmete me magnitudë të lartë që kanë shkaktuar dëme në të mëdha.

(A.Ago, BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb