Një film patriotik ka frymëzuar Kinën të ndryshojë formën e luftës diplomatike duke e kthyer atë nga formale në media sociale.

”Wolf warrior” është tashmë modeli i ri se si Kina do i përgjigjet akuzave dhe sulmeve ndaj saj, qeverisë dhe partisë në pushtet.

Nuk do të ketë më deklarata zyrtare ndaj akuzave, por përgjigje të drejtpërdrejtë në Twitter, Facebook apo kudo që bëhen akuzat.

Kjo mënyrë diplomacie frymëzohet nga filmi i 2017 ”Wolf Warrior 2”, një film patriotik i cili fitoi pëlqyeshmëri të madhe në vitin e lançimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb