Zëdhënësi i talebanëve telefonon gazetaren e BBC-së derisa ajo ishte në transmetim të drejtpërdrejtë – ja çfarë thotë ai

Një gazetare e BBC-së mbeti e habitur pasi pranoi një telefonatë në telefonin e saj celular nga talebanët ndërsa ishte drejtpërdrejt në transmetim.

Yalda Hakim, e cila ka lindur në Afganistan, por u transferua në Australi në vitin 1986, po realizonte një intervistë kur mbërriti telefonata. Dhe në një moment ajo dukej e turbulluar, ndërsa shihte poshtë tek mbërriti thirrja.

Telefonata u krye ndërsa kryengritësit nga grupi islamik përparuan në Kabul, Afganistan këtë fundjavë.

Hakim, duke u përpjekur për të siguruar që shikuesit të dëgjojnë zëdhënësin Suhail Shaheen, tha: “Epo mirë, sapo ju kemi në telefon, kështu që ne do të shohim nëse mund t’ju vendosim në altoparlant. A mund ta dëgjojnë shikuesit tanë? A mund të flisni, zotëri? Mund të prezantoheni?

“Mirë, ne kemi zëdhënësin e talebanëve, Shail Shaheen në linjë. Zoti Shaheen, a mund të më dëgjoni?”.

Pasi konfirmoi se Shaheen mund të dëgjonte Hakimin, zëdhënësi i talebanëve deklaroi se grupi terrorist do të promovonte “paqen” dhe se njerëzit e Afganistanit nuk duhet të shqetësohen për marrjen e shtëpive të tyre.

“Nuk duhet të ketë ndonjë konfuzion, ne jemi të sigurt se njerëzit e Afganistanit në qytetin e Kabulit, se pronat e tyre dhe jeta e tyre janë të sigurta”, ka thënë më tej ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb