Presidenti Volodymyr Zelensky tha se është e nevojshme të përdoren të gjitha mundësitë kombëtare dhe ndërkombëtare për të ushtruar presion mbi shtetin terrorist për të ndalur listën e muajve të luftës dhe për të filluar numërimin e viteve të paqes.

Zelensky mbajti një fjalim në hapjen e sesionit të 20-të të vjeshtës të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së.

Presidenti shprehu mirënjohje për kryesinë parimore të Asamblesë për punën e ndërgjegjshme në komisione dhe në nivel të delegacioneve kombëtare, për gjithçka që shërben “për të mbrojtur vlerat tona ​”dhe ndihmon për të izoluar Rusinë mbi terrorin e saj, tha Zelensky.

Ai bëri thirrje që ky parim dhe integritet të shtrihet edhe në arkitekturën procedurale të Kuvendit dhe të OSBE-së në përgjithësi.

Për të ndalur përfundimisht listën e muajve të luftës dhe për të filluar numërimin e viteve të paqes, është e nevojshme të përdoren të gjitha mundësitë kombëtare dhe ndërkombëtare për të bërë presion mbi shtetin terrorist. “Bëhuni liderë në këtë drejtim dhe jini udhëheqës në lëvizjen drejt paqes”, iu drejtua Zelensky AP të OSBE-së.

Sesioni i 20-të i vjeshtës i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së filloi më 24 nëntor në ambientet e Parlamentit polak në Varshavë, i cili do të zgjasë deri më 26 nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb