Është arritur një rezultat i rëndësishëm diplomatik, nisma e eksportit të grurit do të vazhdojë të zbatohet.

Kështu ka thënë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në fjalimin e tij drejtuar kombit.

Të dashur ukrainas, ju uroj shëndet!

Sot kemi një rezultat të rëndësishëm diplomatik për vendin tonë dhe mbarë botën. Nisma për eksportin e grurit do të vazhdojë të zbatohet. Shantazhi rus nuk ka çuar askund.

OKB-ja dhe Sekretari i Përgjithshëm Guterres personalisht u përgjigjën në mënyrë parimore dhe efektive. Mori pjesë edhe presidenti i Turqisë, Erdogan. Aktorë të tjerë kyç ndërkombëtarë gjithashtu bënë hapa në kohë dhe të drejtë.

Edhe një herë, të gjithë panë se ekziston vetëm një kërcënim për sigurinë globale të ushqimit në rajonin tonë, dhe ai është Federata Ruse, dhe askush tjetër.

E gjithë kjo situatë u reflektua menjëherë në treguesit e bursave, vërehet një ulje e çmimit si të grurit ashtu edhe të misrit. Sa herë që intensifikohet shantazhi rus, çmimet e ushqimeve rriten. Dhe sa herë që bota nuk dorëzohet para shantazheve, produktet ushqimore bëhen më të lira. Dhe nëse nuk do të kishte sulm rus në Ukrainë, nuk do të kishte as një kërcënim fantazmë të krizës globale të ushqimit. Sepse çdo raketë ruse që godet portet tona, objektet e magazinimit të grurit dhe termocentralet që fuqizojnë prodhimin tonë bujqësor, në fund të fundit ndikon në standardin e jetesës së dhjetëra miliona njerëzve në shumë vende. Këtu përfshihen Egjipti, Algjeria, Somalia, Sudani, Libani, Bangladeshi, India, Kina, Indonezia, Vietnami… Këtë vit ata paguan dhjetëra miliarda dollarë për ushqim – dhe vetëm për shkak të Rusisë,

Sot fola me Presidentin Erdogan, në veçanti, për sigurinë e korridorit të grurit dhe Detit të Zi në përgjithësi, për punën e Platformës së Krimesë, për kthimin e të burgosurve ukrainas të luftës dhe të burgosurve politikë, ne kujtojmë secilin atë që është në robëri, do t’i lirojmë të gjithë.

Gjithashtu folëm në detaje për provokimet e vazhdueshme ruse, për dronët iranianë, për sulmet me raketa nga ushtria ruse. Për shembull, këtë mëngjes një aeroplan rus lëshoi ​​raketa lundrimi pranë ishullit të gjarpërinjve dhe ato në fakt fluturuan mbi rrugët e korridorit të grurit. Dhe çdo nisje e tillë ruse dhe ato janë pothuajse të përditshme, kërcënon drejtpërdrejt eksportet e ushqimit. Dhe është përgjegjësia e partnerëve që të punojnë së bashku për të reduktuar kërcënimin rus.

Sot mbajta një mbledhje të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm. Rendi i ditës i takimit është mjaft i qartë. Kjo është situata në vijat e frontit, veçanërisht në rajonin e Donetskut, ku po zhvillohen luftimet më të ashpra.

Nga rruga, unë dua të përgëzoj luftëtarët e Brigadës së 10-të të Veçantë Sulmuese Malore dhe Brigadës së 79-të të Veçantë Sulmuese Ajrore për qëndrueshmërinë e tyre në zmbrapsjen e sulmeve të armikut pikërisht atje, në rajonin e Donetsk. Atje është veçanërisht e vështirë këto ditë – dhjetëra sulme ruse çdo ditë. Djemtë tanë po qëndrojnë të vendosur dhe nuk heqin dorë asnjë centimetër. Ky është heroizëm i vërtetë. Dhe falënderoj të gjithë ata që mbrojnë rajonin tonë të Donetskut!

Natyrisht, në takim diskutuam edhe situatën në fusha të tjera: rajoni i Kharkiv, rajoni i Luhansk, jugu i vendit, situata në kufijtë tanë. Ne po forcojmë pozicionet tona kudo dhe po punojmë drejt qëllimit kryesor, çlirimit të plotë të të gjithë tokës ukrainase.

Kam biseduar me Ministrin e Punëve të Jashtme të Spanjës, ai ishte sot në Ukrainë.

Falënderova Spanjën për paketën e re të ndihmës mbrojtëse për vendin tonë. Ne diskutuam se çfarë mund të forconte më tej mbrojtjen tonë. Në veçanti, ne po punojmë së bashku me Spanjën për të siguruar me të vërtetë një mburojë ajrore për Ukrainën.

Dhe është shumë bukur që sot historiani i famshëm dhe i talentuar Timothy Snyder u bë ambasadori i ri i platformës sonë bamirëse UNITED24. Emri i tij është i njohur në Ukrainë. Ai është një nga ata që mbron vazhdimisht të vërtetën historike për ukrainasit dhe i shpjegon botës pse Ukraina është e rëndësishme.

Tani që zoti Snyder i është bashkuar përpjekjes për mbledhjen e fondeve për të forcuar mbrojtjen tonë kundër dronëve, ai do të fokusohet në projektin Shahed Hunter.

Jam i sigurt se kur së bashku t’i sigurojmë Ukrainës mbrojtje të besueshme kundër këtij partneriteti – regjimit rus dhe iranian – do të jetë një nga faqet më të forta të historisë sonë të shtetit.

Dhe një gjë tjetër do të doja t’i kushtoja vëmendje.

Ju ndoshta keni dëgjuar sot se Kremlini thotë se ata kërkuan garanci sigurie nga Ukraina. Duhet të mendojmë pak për deklaratat e tyre. Dyqind e pesëdhjetë e dy ditë më parë Rusia kërkoi garanci sigurie nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas tetë muajsh të të ashtuquajturit “operacion special” i Rusisë, Kremlini po kërkon garanci sigurie nga Ukraina.

Këto janë ndryshime vërtet të habitshme. Kjo tregon edhe dështimin e agresionit rus dhe sa të fortë jemi unë dhe ju kur mbetemi të bashkuar. Miliona burra dhe gra ukrainase që luftojnë dhe punojnë për lirinë tonë. Dhe miliona njerëz në mbarë botën që na ndihmojnë t’i rezistojmë terrorit rus. Së bashku do të sigurojmë humbjen e shtetit terrorist dhe ndëshkimin e tij për terrorin. Dhe ne garantojmë se e gjithë Ukraina është dhe do të jetë e lirë.

Lavdi e përjetshme të gjithë heronjve tanë!

I përjetshëm kujtimi për të gjithë ata që dhanë jetën për Ukrainën!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb