Ukraina është e përgatitur të diskutojë një marrëveshje paqeje me Rusinë, u tha presidenti Volodymyr Zelenskyy gazetarëve rusë në një video-telefonatë 90 minutëshe.

“Garancat e sigurisë dhe neutraliteti, statusi jobërthamor i shtetit tonë. Ne jemi gati të shkojmë për të. Kjo është pika më e rëndësishme”, tha Zelenskyy.

Udhëheqësi ukrainas po fliste si pjesë e një interviste që mbikëqyrësi rus i komunikimit ka paralajmëruar kundër transmetimit.

Zelenskyy tha gjithashtu se Ukraina po diskutonte përdorimin e gjuhës ruse në Ukrainë në bisedimet me Rusinë, por refuzoi të diskutonte kërkesat e tjera ruse, si çmilitarizimi.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb