Rusia duhet të largojë militantët e saj nga termocentrali bërthamor i Zaporizhia dhe të ndalojë bombardimin e objektit.

Këtë e ka deklaruar presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një video fjalim të hënën, duke raportuar për bisedën e tij të fundit me homologun e tij francez Emmanuel Macron.

“Sot fola me presidentin francez Emmanuel Macron për zbatimin e disa pikave të formulës sonë të paqes. Domethënë, për sigurinë nga rrezatimi dhe situatën në termocentralin bërthamor Zaporizhia, si dhe për sigurinë energjetike të Ukrainës dhe Evropës. Ne po punojnë për të siguruar zbatimin e urdhrit të IAEA për të ndaluar çdo aktivitet armiqësor kundër objekteve bërthamore të Ukrainës. Dhe për këtë, çmilitarizimi i termocentralit bërthamor të Zaporizhia është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Rusia duhet të tërheqë të gjithë militantët e saj nga atje dhe të ndalojë granatimet e centralit. “, theksoi kreu i shtetit.

Ai falënderoi presidentin Macron për gatishmërinë e tij për të mbështetur mbrojtjen e objekteve energjetike të Ukrainës.

Zelensky tha gjithashtu se po punohet aktualisht për të përgatitur konferencën më efektive për rindërtimin e Ukrainës dhe zbatimin e planit të rimëkëmbjes së shpejtë.

Siç është raportuar më parë, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky gjatë një bisede telefonike me presidentin francez Emmanuel Macron diskutoi situatën në centralet bërthamore dhe gjendjen e sistemit energjetik të Ukrainës. Gjatë bisedës, u ngrit çështja e sigurimit të stabilitetit energjetik të Ukrainës, në veçanti, mbrojtjes së sistemit nga sulmet me raketa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb