Nga: ZONJA VJOLCA
500 gr miell
4 lk sodë buke
1 kokërr vezë
Kripë, 250 ml ujë
250 gr djath të bardhë
1 kokërr domate
2 speca
Kripë, piper

Në një tas vendosim miell, sodë buke, kripë, i përziejmë duke shtuar vezën dhe ujin dhe zemë një brumë të butë. E mbulojmë më pas brumin me pecetë dhe e lemë të vijë për 20-30 minuta. Më pas e ndajmë në kuleçë të vegjël dhe i lemë dhe ato 10 minuta dhe më pas hapim pite me një rreze 12 ose 15 cm. Thërrmojmë djathin, më pas presim specat në kubikë të vegjël dhe domaten pasi i kemi larguar lëngun dhe farat e presim në kubikë. Itrazojmë të gjithë këta përbërës në një tas duke i rregulluar me fare pak kripë dhe piper. Më pas me këtë përgatitje (1 ½ lgj) mbushim çdo pite. Ndërkohë nxehim tiganin me vaj dhe skuqim pitet të mbështjella dhe të fiksuara mirë nga të dyja anët, i lemë të ftohen dhe më pas i servirim të ngrohta.
(er.cu/vila24/BalkanWeb)