Spanja, në fund të ndeshjes kundër Portugalisë, gjen golin vendimtar të Alvaro Morata-s, i cili e çon rezultatin përfundimtar në 1-0 dhe i lejon lojtarët e Luis Enrique të kapërcejnë CR7 dhe shokët e skuadrës në renditje dhe të hyjnë në Ligën e Kombeve të fazës finale.

Kështu La Roja i bashkohet Italisë, Kroacisë dhe Holandës për të luajtur për trofeun. Gjysmëfinalet dhe finalet do të zhvillohen në Holandë nga 14 qershor 2023, ky është kalendari:

Skuadrat e kualifikuara: Italia, Spanja, Holanda, Kroacia. E mërkurë 14 qershor, ora 20:45, Gjysmëfinalja 1. E enjte 15 qershor, ora 20:45, Gjysmëfinalja 2. E diel 18 qershor, ora 16:00, Finalja e vendit të tretë dhe të katërt, E diel 18 qershor, ora 20:45 Finalja.

Liga A
Liga A

Turqia, Greqia, Kazakistani dhe Gjeorgjia. Këto janë katër skuadrat që janë promovuar nga Liga C e Ligës së Kombeve dhe që do të luajnë në Ligën B vitin e ardhshëm. Lituania, Qiproja, Bjellorusia dhe Gjibraltari janë 4 skuadrat që do të duhet të konkurrojnë për playout që do të vendosin dy të rënë në Ligën D, nga e cila do të dalin Letonia dhe Estonia. Këto janë renditjet përfundimtare të Ligës C dhe Ligës D të Ligës së Kombeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb