Rreth 30 persona janë pranuar në Qendrën Republikane të Urgjencës Mjekësore pas shpërthimit të fuqishëm në një magazinë afër aeroportit të Tashkentit, tha Orif Inamov, zëvendësdrejtor për organizimin e kujdesit emergjent mjekësor.

“Njerëzit ishin të frikësuar, kishin gërvishtje dhe prerje. Atyre iu dha kujdes mjekësor dhe u dërguan në shtëpi. Nuk ka pasur nevojë për shtrimin në spital”, tha ai.

Një zjarr i shkaktuar nga një shpërthim i fuqishëm në një magazinë afër aeroportit të Tashkentit ishte vënë nën kontroll dhe situata ishte nën kontroll, tha Ministria e Situatave të Emergjencave të Uzbekistanit (FVV).

Vala goditëse nga shpërthimi herët në mëngjes thyen dhjetëra xhama në blloqet e banesave aty pranë dhe disa njerëz po trajtoheshin për lëndime, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Uzbekistanit, por asnjë prej tyre nuk ishte serioz.

Video dhe fotografi në mediat sociale treguan flakët që fluturonin në qiell dhe një re të madhe tymi.

Shkaku i shpërthimit ishte i paqartë, dyshohet për “rrufe të forta”. Ministria tha se një “laborator special” ishte ngritur në vendngjarje për të hetuar shpërthimin.

“Si rezultat i veprimeve të shpejta të punonjësve të FVV-së, zona e zjarrit po zvogëlohet”, tha ministria në aplikacionin e mesazheve Telegram. “Situata është plotësisht nën kontroll”.

Fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tashkentit po vijon normalisht, tha administrata e tij.

Sipas një postimi në mediat sociale nga media Uzbekistan Daryo, 16 ekipe zjarrfikëse dhe shpëtimi u dërguan për të luftuar zjarrin në një nga magazinat e vendosura në lagjen Sergeli të qytetit pranë aeroportit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb