Shtatë persona, përfshirë gjashtë oficerë policie, vdiqën dhe 22 të tjerë u plagosën në një aksident automobilistik në provincën Misamis Oriental në Filipinet jugore, tha policia.

Policia tha se viktimat ishin në dy furgona pasagjerësh që udhëtonin nga Iligan City në Cagayan de Oro City kur aksidenti ndodhi rreth orës 9:00 të mëngjesit me kohën lokale të së shtunës.

Gjashtë oficerët e policisë dhe një polic në pension u shpallën të vdekur në spital. Mes të plagosurve janë edhe 19 policë, njëri prej të cilëve ka marrë lëndime të rënda.

Policia tha se furgonët e pasagjerëve që ndiqnin një kamion mallrash morën korsinë e jashtme në një përpjekje për të kapërcyer kamionin. Por njëra nga rrotat e përparme të kamionit shpërtheu, duke bërë që mjeti të dilte jashtë kontrollit përpara se të përplasej me dy furgonët dhe të zbriste anash.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb