Aktorja hollivudiane Meryl Streep, feston ditëlindjen e saj të 75-të.

Ajo lindi në Summit, New Jersey, më 22 qershor 1949.

Pasi u diplomua në Kolegjin Vassar në 1971 ajo katër vjet më vonë vazhdoi studimet në Yalë.

Streep bëri debutimin e saj në Broadway në një prodhim të vitit 1975 me ”Trelawny of the Wells”.

Roli i saj të parë në film do të ishte ai në melodramën e Fred Zinnemann, e më pas do të pasonte në 1977 me me Jane Fonda dhe Vanessa Redgrave.

Tani, gati 50 vjet më vonë, Streep është aktorja më e nominuar për Oskar ndonjëherë (ajo ka qenë 21 herë), dhe e barabartë me Ingrid Bergman dhe Frances McDormand.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb