NORD VIND, një anije që transporton grurë ukrainas për në Etiopi, po lëviz përgjatë një “korridori të grurit” si pjesë e nismës “Gruri nga Ukraina”.

Deklarata përkatëse u dha nga shërbimi për shtyp i Ministrisë së Infrastrukturës së Ukrainës në një postim në Facebook.

“GrainFromUkraine: anija NORD VIND me 27,000 tonë grurë nga Ukraina për në Etiopi po lëviz përgjatë një ‘korridori të grurit'”, thuhet në postim.

Transportuesi i parë me shumicë me grurë ukrainas u nis nga porti i Odesës me mbështetjen e qeverisë gjermane dhe Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së.

Anija po lëviz përgjatë “korridorit të grurit” si pjesë e një karvani me tetë anije që dërgojnë 269,000 tonë produkte bujqësore ukrainase në vendet në Afrikë, Azi dhe Evropë. BOZBURUN M, një transportues me shumicë i ngarkuar nga Kombet e Bashkuara, po transporton 40,000 tonë grurë ukrainas për në Etiopi.

Nisma Grain from Ukraine parashikon dërgimin e deri në dhjetë anijeve me grurë ukrainas çdo muaj. Programi parashikon furnizime me grurë për të paktën pesë milionë njerëz deri në fund të pranverës 2023.

Një program humanitar që do të zbatohet në partneritet me Programin Botëror të Ushqimit filloi më 15 nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb