Besiktas pësoi disfatë 2-0 ndaj Gaziantep, në ndeshjen e prapambetur të kampionatit turk. Te Besiktas luajtën nga minuta e parë dy lojtarët shqiptarë, Ernest Muçi dhe Milot Rashica. Shumë futbollistë të padisponueshëm për trajnerin Fernando Santos, i cili u detyrua të skicojë formacionin pa Oxlade-Chamberlein, Brignoli dhe Ucan për shkak të lëndimit dhe pa Colley për shkak të skualifikimit.

Golat e Soreskut në minutën e 9-të dhe Dragusit në minutën e 85-të vendosin fatin e takimit në të mirë të vendasve, teksa vlen të përmendet edhe një penallti e humbur nga Tosun në minutën e 90-të  për mysafirët. Besiktas renditet larg pritshmërive, vetëm vendi i katërt dhe vetëm 46 pikë të grumbulluara. Ndeshja e radhës është ndaj Antalyaspor.