Sekretar i Shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore javën e ardhshme pasi pushtimi rus i Ukrainës kalon kufirin e një muaji.

Blinken do të udhëtojë në Izrael, Bregun Perëndimor, Marok dhe Algjeri nga 26-30 mars për t’u konsultuar me partnerët mbi një sërë prioritetesh rajonale dhe globale, duke përfshirë luftën e qeverisë ruse kundër Ukrainës, tha Departamenti i Shtetit.

Vizita e tij do të fokusohet gjithashtu në “aktivitetet destabilizuese të Iranit, Marrëveshjet e Abrahamit dhe marrëveshjet e normalizimit me Izraelin, marrëdhëniet izraelito-palestineze dhe ruajtjen e mundësisë së një zgjidhjeje me dy shtete për konfliktin izraelito-palestinez, ndër temat e tjera”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Departamenti i Shtetit shtoi se Blinken do t’u theksojë të gjithë liderëve të huaj që ai takon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë në solidaritet me qeverinë dhe popullin e Ukrainës ndërsa agresioni i Kremlinit vazhdon në Evropë.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë për të imponuar kosto të mëtejshme ndaj Putinit dhe mundësive të tij nëse ai nuk ndryshon kursin,” tha Price.

Blinken do të fillojë vizitën e tij në Izrael dhe Bregun Perëndimor, ku është planifikuar të takohet me kryeministrin izraelit Naftali Bennett dhe anëtarë të tjerë të lartë të qeverisë. Ai do të takohet gjithashtu me presidentin palestinez Mahmud Abbas në Ramallah.

Sipas Price, “ai do të theksojë rëndësinë e forcimit të marrëdhënieve SHBA-Palestinë dhe avancimin e lirisë, sigurisë dhe prosperitetit për popullin palestinez”.

Blinken do të shkojë më pas në Marok për t’u takuar me homologun e tij atje, Ministrin e Jashtëm Nasser Bourita dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë. Ai do të shkëmbejë mendime për çështjet rajonale dhe bashkëpunimin dypalësh, si dhe për avancimin e të drejtave dhe lirive themelore të njeriut.

Blinken ka planifikuar gjithashtu të takohet me Princin e Kurorës së Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan për të diskutuar mbi sigurinë rajonale dhe zhvillimet ndërkombëtare në Rabat.

Sekretari më pas do të udhëtojë në Algjer, Algjeri, për t’u takuar me Presidentin Abdelmadjid Tebboune dhe Ministrin e Jashtëm Ramtane Lamamra.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb