Shefi i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka paralajmëruar se një dështim për të ulur emetimet globale po e vendos botën në një rrugë “katastrofike” në ngrohjen me 2.7 gradë Celsius.
Një raport i OKB-së mbi premtimet e emetimeve të 191 vendeve zbuloi se ato nuk do të përmbushnin ambicien e marrëveshjes klimatike të Parisit 2015 për të kufizuar ngrohjen globale të shkaktuar nga njerëzit në 1.5 gradë Celsius mbi temperaturat para-industriale.

Në vend të kësaj, ai tregoi se “bota është në një rrugë katastrofike deri në 2.7 gradë ngrohje”, tha Guterres në një deklaratë të premten, vetëm disa javë para bisedimeve të dështuara në samitin COP26 në Nëntor që synonin sigurimin e aksionit më ambicioz të klimës.
Analiza e re e OKB -së tha se nën premtimet e tanishme të vendeve, emetimet globale do të ishin 16 përqind më të larta në 2030 sesa ishin në 2010, larg uljes prej 45 përqind deri në vitin 2030 që shkencëtarët thonë se është e nevojshme për të parandaluar ndryshimet katastrofike të klimës.

Pa angazhime më ambicioze, temperaturat globale mund të arrijnë 2.7C mbi nivelet paraindustriale deri në fund të shekullit, tha OKB. Kjo do të sillte efekte shumë më shkatërruese sesa ato vende tashmë të goditura në të gjithë botën, nga përmbytjet fatale deri te zjarret dhe stuhitë.
OKB tha se do të botojë një raport tjetër më 25 tetor, duke vlerësuar çdo premtim të ri të klimës që vendet bëjnë përpara 12 tetorit.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: