Bullgaria ka mbyllur kufirin e saj me Turqinë për të parandaluar që turqit-bullgarë të hyjnë në vend gjatë ditëve të para të muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Urdhri i Ministrisë së Shëndetësisë vlen nga mesnata e 23 prillit deri më 27 prill, në përpjekje për të parandaluar udhëtimin, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ramazani ka filluar më 24 prill.
Më shumë se 300,000 qytetarë bullgarë jetojnë në Turqi. Shumica e tyre janë turq etnikë, me origjinë bullgare, që ikën në Turqi më 1989 për shkak të diskriminimit nën regjimin ish-komunist.

Mbyllja e kufirit erdhi si përgjigje e informacionit që shumë turq bullgarë në Turqi kishin planifikuar të vizitonin të afërmit në Bullgari.

Turqia ka regjistruar rreth 100,000 të infektuar nga koronavirusi dhe 2.491 vdekje, duke e bërë atë një nga vendet më të goditura në botë.

Autoritetet në Turqi kanë zbatuar një bllokim katër-ditor në 31 qytete, përfshirë Ankaranë dhe Stambollin. Xhamitë do të qëndrojnë të mbyllura gjatë Ramazanit për të frenuar përhapjen e virusit.

Bullgaria ka 1,097 raste të konfirmuara me COVID-19 dhe 52 vdekje.

Zyra e Myftiut në Bullgari njoftoi se xhamitë do të mbeten të mbyllura gjatë Ramazanit dhe lutjet do të transmetohen në internet.

Me rekomandimin e Bashkimit Evropian, Bullgaria në fund të marsit mbylli kufijtë e jashtëm të BE-së për shtetasit e vendeve të treta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb