Marrëdhënia më shumë se atipike mes Will Smith dhe Jada Pinkett ka ngritur njëfarë shqetësimi tek ndjekësit e aktorit, pasi ata pretendojnë se shenjat e një çrregullimi psikologjik që ndikon në gjykimin e Smith janë pothuajse të dukshme.

Sindroma e Stokholmit është një reagim psikologjik në të cilin viktima e një rrëmbimi ose abuzimi, në përgjithësi, zhvillon një marrëdhënie bashkëpunëtore dhe një lidhje të fortë emocionale me rrëmbyesin ose viktimizuesin e tij/saj.

Viktimat që përjetojnë sindromën tregojnë dy lloje reagimesh ndaj situatës: nga njëra anë, ato kanë ndjenja pozitive ndaj abuzuesve të tyre; ndërsa nga ana tjetër shfaqin frikë dhe zemërim ndaj personave që dëshirojnë t’i ndihmojnë.

Kjo sindromë do të hynte në kategorinë e efektit post-traumatik, por a e ka Smith?

Dashuria që Smith i shpreh Pinkett Smith-it duket se i ka kaluar kufijtë e mendjes së shëndoshë, pasi pavarësisht të gjitha gjërave që kanë ndodhur, aktori 55-vjeçar tregon shenja të një jete të kënaqshme dashurie.

Kjo ka gjeneruar spekulime se Smith ka zhvilluar sindromën e Stokholmit përballë Jada Pinkett Smith.

  • foto galeri
  • foto galeri

Shembulli i fundit i kësaj konsiston në një postim ku Smith shfaqet duke përqafuar dhe puthur Pinkett ndërsa e falënderon për shoqërinë e saj gjatë ditës së Falënderimeve.

Edhe pse dyshja duket se po veprojnë sipas vullnetit të tyre sovran, është e pamohueshme që ka një kontekst të turbullt dhe jo të shëndetshëm rreth çiftit.

Imazhet dhe historitë në të cilat Smith merr rolin e shpirtit të pikëlluar dhe të keqtrajtuar janë të panumërta.

Në vitin 2022, Jada konfirmoi se e kishte tradhtuar me August Alsina, një nga miqtë e djalit të tyre, Jaden, ndërsa ndodhej në një rrëfim përballë Smith, në programin e saj “Red Table Talk”.

Pas disa javësh nga ai rrëfim, gjithçka dukej se po kthehej në normalitet kur të dy “pranuan” se ishin në një lidhje të hapur.

Shenja e fundit se sa konfuze ishte situata sentimentale mes tyre ishte deklarata e saj ku pretendon se që nga viti 2016 ata bëjnë “jetë të ndara”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb