TIRANË

Rudina Hajdari ka komentuar ekstradimin e Harun Çelik si një akt politik në cënim të të drejtave të njeriut. Deputetja sqaron se ekstradimi i mësuesit turk pa një vendim gjyqësor rrezikon jetën e tij dhe shkel të drejtat e njeriut. Ajo i bën thirrje institucioneve të ndërmarrin masa për zhvillim të rregullt të procesit ligjor.

Hajdar
Postimi i Rudina Hajdarit

Harun Çelik u depërtua në Turqi mbrëjen e 1 janarit në Shqipëria në Turqi. Ai u kap dhe u dënua 5 muaj më parë pasi në Rinas hyri me vizë kanadeze false. Pasi kreu dënimin për falsifikim dokumentesh u depërtua në Turqi por dyshohet se ky veprim ka të bëjë sepse mësuesi turk është pjesë e lëvizjes FETO, të Fetullah Gylen që në Turqi konsiderohet organizatë terroriste nga Presidenti Rexhep Taip Erdogan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb