Dhjetra fermerë francezë, të pakënaqur nga vonesat në pagesat e ndihmës shtetërore, hodhën goma dhe degë pemësh përpara Agjencisë së Shërbimeve dhe Pagesave (ASP) në komunën Balma pranë Toulouse.

Agjencia është përgjegjëse për pagesën e ndihmës shtetërore sipas Politikës së Përbashkët Bujqësore të BE-së.

Me të mbërritur në Balma, demonstruesit hodhën goma dhe degë të vjetra në dyert e ASP-së.

Një nga premtimet e kryeministrit francez Gabriel Attal për fermerët ishte pagesa e plotë e të gjitha subvencioneve deri më 15 mars. Megjithatë, shumë fermerë ende nuk kanë marrë 15 deri në 50% të ndihmës financiare, e cila për disa arrin në disa dhjetëra mijëra euro.

Në lidhje me këtë, fermerët nga departamenti Haute-Garonne u drejtuan me traktorë në qendrën administrative të Toulouse për të mbajtur një protestë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb