Ish-Presidenti Barack Obama ka anuluar festën gjigande të ditëlindjes së 60-të në Martha’s Vineyard për shkak të variantit Delta të koronavirusit.

“Për shkak të përhapjes së re të variantit Delta gjatë javës së kaluar, Presidenti dhe Zonja Obama kanë vendosur të zvogëlojnë dukshëm ngjarjen për të përfshirë vetëm familjen dhe miqtë e ngushtë,” tha zëdhënësja e Obamës, Hannah Hankins në një deklaratë të Mërkurën në mëngjes, The Njoftoi Neë York Times.

Obama1

Vendimi i Obamës vjen pas një raporti nga The Post, i cili citoi një burim që thoshte se ish -presidenti po krijonte një “makth” të shëndetit publik duke u përpjekur të merrte gati 700 njerëz në partinë e tij mes një rritjeje kombëtare të variantit dhe kufizimeve të reja.

George Clooney, Steven Spielberg dhe Oprah Ëinfrey ishin ndër 475 mysafirët që pritet të marrin pjesë së bashku me rreth 200 duar të punësuara.

Ish -këshilltari i lartë i Obamës, David Axelrod tha për Times: “Ata ishin të shqetësuar për virusin që në fillim, duke pyetur mysafirët e ftuar nëse ishin vaksinuar, duke kërkuar që ata të merrnin një test të afërt me ngjarjen.”

Ai shtoi: “Por kur kjo ishte planifikuar, situata ishte krejt ndryshe. Kështu ata iu përgjigjën rrethanave në ndryshim. ”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb