Presidenti i vetëshpallur i Perusë ka shpërbërë  Parlamentin dhe ka shpallur qeveri të jashtëzakonshme. Anëtarët e Kongresit në Peru kanë fajësuar presidentin Pedro Castillo vetëm disa orë pas këtij veprimi. Në një debat mbi atë se kush e kontrollon vendin, Kongresi injoroi një njoftim nga Castillo, i cili kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”.

Zëvendëspresidenti i tij e denoncoi veprimin e Castillo si një “grusht shteti”. Kreu i Gjykatës Kushtetuese tha se masa ishte një tentativë grusht shteti. Lëvizja e Castillo për të qeverisur me dekret, duke injoruar Kongresin, u prit me tronditje si në Peru, ku disa ministra dhanë dorëheqjen në shenjë proteste, dhe jashtë vendit, raporton BBC.

Shtetet e Bashkuara “i kërkuan fuqimisht” Castillo të anulonte vendimin e tij dhe Zëvendëspresidentja e Perusë Dina Boluarte e akuzoi atë për thyerje të rendit kushtetues.

Policia dhe forcat e armatosura të Perusë gjithashtu u shfaqën në anën e Kongresit. Castillo tha se po shpërndante Kongresin vetëm disa orë përpara se të fillonte procedurat e reja të shkarkimit kundër tij, i treti që kur ai erdhi në detyrë në korrik 2021.

Ai ka akuzuar ata që synojnë ta largojnë atë nga detyra për përpjekje për të minuar demokracinë.

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit të mërkurën, ai tha: Në përgjigje të kërkesave të qytetarëve në të gjithë vendin dhe gjerësinë e vendit, ne kemi vendosur të krijojmë një qeveri të jashtëzakonshme që synon rivendosjen e shtetit të së drejtës dhe demokracisë.

Ai tha se “një Kongres i ri me kompetencat përbërëse për të hartuar një kushtetutë të re” do të mblidhej “brenda jo më shumë se nëntë muajsh”.

Peruja ka kaluar një periudhë të vështirë politike, me shumë presidentë të rrëzuar nga detyra vitet e fundit. Në vitin 2020, ajo kishte tre presidentë brenda pesë ditëve. Castillo, i cili është një ish-mësues shkolle e krahut të majtë, u zgjodh në qershor 2021 në një zgjedhje polarizuese në të cilën ai mundi rivalin e tij të krahut të djathtë Keiko Fujimori.

Ai kohët e fundit është akuzat për korrupsion, të cilat ai thotë se janë pjesë e një komploti për ta rrëzuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: