Hetuesit në Francë dhe Holandë kanë zbuluar një bandë kontrabandistësh, që kërkonin mijëra euro, për për të dërguar njerëz në Britaninë e Madhe me kamionë e anije, deklaroi sot agjencia e drejtësisë e BE-së Eurojust.

Agjencia theksoi se janë arrestuar gjithsej 23 persona nën dyshimin e kalimit të paligjshëm të 10 000 migrantëve kurdë për në Britaninë e Madhe në kamionë frigoriferikë dhe gomone. 19 persona u arrestuan në Francë dhe katër të tjerë në Holandë.

Për kapjen e të arrestuarve janë kontrolluar pesë ndërtesa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb