Një grupi prej mbi 50 personave nga “Kosovo Mountain Club” të cilët dje kishin planifikuar ecjen në malet e Zubin Potokut, iu ndërpre në gjysmë ky udhëtim pas një incidenti që u ndodhi.

Dy persona të panjohur kanë shtënë me armë zjarri në afërsi të tyre, duke bërë që ky grup të ktheheshin mbrapa.

Në një prononcim për “Telegrafin”, njëra nga organizatoret e kësaj ecje Arineta Mula ka treguar sesi ndodhi e gjithë ngjarja. Mula ka bërë të ditur se ecja ka qenë e paralajmëruar në institucionet përkatëse.

“Jemi katër guida, afro 55 persona që kemi filluar ecjen te liqeni poshtë. Pas 3km e gjysmë pasi kemi ec na ka ndodh incidenti. Ka pas të shtëna me armë vazhdimisht që nuk janë ndalë, pa i jap ndonjë ngjyrim sepse nuk e dimë arsyen e saktë se pse ka ndodh, mirëpo krejt grupi jemi kthy menjëherë e kemi menaxhuar mirë ecjen sigurte deri poshtë. Ecja në kë pjesë ka qenë e paralajmëruar në institucionet përkatëse”, ka thënë Mula.

Ajo ka shtuar se menjëherë pas incidentit kanë kontaktuar me Policinë e Kosovës.

“Policia është informuar menjëherë lidhur me incidentin e kanë marrë një deklaratë rrugës sa ishim. Kemi ec 7km vajtje-ardhje kemi pasur në plan 14 km kemi qenë në gjysmë të rrugës kur ndodhi incidenti. Të shtënat kanë qenë tepër afër, njëri nga organizatorët Adnan Beqiraj që ka qenë i pari është trishtua më së shumti se i ka pa, kanë qenë dy persona të veshur me ngjyrë hiri që kanë shtënë me armë”, u shpreh Mula.

Mula më tej tha se ndjehet e lumtur që i gjithë grupi arriti të menaxhoi situatën edhe pse nuk ishte shumë normale. Ajo më tej theksoi se tash janë duke e vazhduar ecjen në një pjesë tjetër në Shalë të Bajogrës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb