Zyrtarët ukrainas i treguan mediave ndërkombëtare heqjen e pesë trupave nga një bodrum në Bucha, një periferi e Kievit e rimarrë kohët e fundit nga forcat ukrainase.

Një ekip i CNN vizitoi bodrumin dhe pa kufomat përpara se të largoheshin. Ata ishin në fazë të avancuar të dekompozimit.

Pesë burra ishin torturuar dhe ekzekutuar nga ushtarë rusë, tha një këshilltar i ministrit të brendshëm ukrainas, Anton Gerashchenko, për CNN në terren. CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e Gerashchenko.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Burrat u gjetën në një zonë të mbajtur nga ushtria ruse deri pak ditë më parë. Disa gropa dhelprash, llogore dhe pozicione për automjete të blinduara ishin ende të dukshme përreth zonës, si dhe racionet e mbetura ruse. Disa shkronja “V” – simbole joformale për fushatën ushtarake ruse – u pikturuan gjithashtu në hyrje të territorit.

Të vdekurit kishin duart e lidhura pas shpine dhe shumica prej tyre kishin disa plagë me armë zjarri, jo vetëm në kokë, por edhe në gjymtyrët e poshtme. Në dysheme pranë kufomave kishte disa gëzhoja fishekësh.

Vullnetarët i hoqën trupat dhe i vendosën në çanta trupi, të cilat më vonë u morën.

Një vullnetar i tha CNN se ata kanë marrë trupa në një numër të madh, duke thënë, “me qindra, jo dhjetëra”. Vullnetari dhe njësia e tij i treguan CNN çantat e trupave të të paktën 30 personave që ishin gjetur të dielën, plus nëntë të tjerë të hënën, duke përfshirë pesë të gjetura në bodrum.

Kjo njësi është një nga disa që operojnë në periferi të Kievit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: