Megajahti 500 milionë paund i Vladimir Putinit u bllokua sot në mëngjes pas portave në një marinë pasi autoritetet italiane u vunë nën presion të madh për ta kapur atë.

Luksi i neveritshëm i anijes 459 metra u zbulua sot nga The Sun ndërsa “burrat me kostume të errëta” hetojnë lidhjet me tiranin e Kremlinit, me foto që tregojnë brendësinë luksoze të rezidencës së tij lundruese.

Scheherazade aktualisht është ankoruar në Marina di Carrara në Italinë perëndimore me porta të mëdha metalike që e pengojnë atë të largohet. Anije të tjera të ankoruara e fiksojnë në të dyja anët.

Presioni mbi Italinë po rritet për ta kapur dhe shitur atë për të përfituar ukrainasit, ndërsa Putini po bën terror mbi civilët e pafajshëm.

Jaht 2

Kapiteni britanik i anijes, Guy Bennett-Pearce, besohet të jetë duke qëndruar në bord.

Dritat e natës së kaluar ishin ndezur në kuvertën e pestë të megajahtit.

Bennett-Pearce po bashkëpunon plotësisht me hetuesit italianë të cilët po kërkojnë urgjentisht pronësinë e anijes.

Ish-detari tregtar, 43 vjeç, nuk pranoi të komentonte lidhjet e Putinit me megajahtin, duke thënë për The Sun: “Nuk mund të them asgjë për shkak të konfidencialitetit ligjor”.

Dy javë më parë policia hipi në anije për të ekzaminuar dokumentet e saj të certifikimit.

I pyetur më parë nëse anija ishte në pronësi të diktatorit, Bennett-Pearce tha: “Nuk e kam parë kurrë. Nuk e kam takuar kurrë.”

Duke folur për hetuesit italianë, kapiteni tha: “Ata po e shohin fort. Ata shikojnë në çdo aspekt.

Jaht 3

Ai shtoi se nuk mund të thoshte më për shkak të një “marrëveshjeje që nuk mund të jepen detaje”.

Nëna e Bennett-Pearce ka thënë se do të ishte “shumë e inatosur” nëse do të zbulonte se ai po punonte për diktatorin rus.

Debbie, 64 vjeç, tha se ideja që djali i saj punonte për të “mund të më bëjë pak të zemëruar”.

Ndërtimi i anijes u menaxhua nga Imperial Yachts, i cili mbikëqyr ndërtimin e shumë prej megajahteve në botë.

Ajo është e regjistruar në ishujt Kajman dhe është në pronësi të ligjshme të një kompanie të quajtur Bielor Assets Ltd, me vendbanim në Ishujt Marshall.

Kostoja zyrtare e Scheherazade kur përfundoi dy vjet më parë ishte 500 milion £ – por të brendshëm thonë se mund të jetë më afër 750 milion £.

Fotot e marra nga The Sun tregojnë gjashtë kuverta luksi.

Një punëtor që ndihmoi në ndërtimin e tij tha: “Çdo sipërfaqe është mermer ose ar. Ka pishina të panumërta, një spa, një sauna, një teatër, salla vallëzimi, një palestër, dy helipadat. Është si një mini qytet.

Jaht 4
Jaht 4

“Ekziston edhe një spital që ka kuptim kur dëgjon thashethemet se Putini është i sëmurë përfundimisht.

“Është e vështirë të gëlltitet fakti që anija më e pabesueshme në botë është në pronësi të një njeriu që synon të bombardojë civilët në Ukrainë.

“Dhe është një sasi e paimagjinueshme e pasurisë kur paga mesatare e rusit është 5,000 £ në vit, dhe njerëzit atje kanë vështirësi për të ngrënë.”

Që nga shtatori 2020, pallati lundrues 459 metra, i emëruar pas një mbretëreshe legjendare persiane, është ankoruar në Marina di Carrara në Itali.

Thashethemet se Putini ishte pronar i jahtit kanë qarkulluar që nga ndërtimi i tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: