I zhgënjyer nga jeta në Barcelonë, ditët e Lionel Messit në Camp Nou duket se janë të numëruara.

Futbollisti argjentinas, 33 vjeçar, dorëzoi një kërkesë për transferim dhe dëshiron të largohet nga gjigandët e La Liga, pasi kaloi gjithë karrierën e tij me katalanasit, shkruan The Sun.

Pavarësisht nga dështimi për të siguruar një transferim këtë verë, sulmuesi pritet ende të largohet verën e ardhshme për në Manchester City.

K1 3
K1 3

Por çfarë do të lërë pas Messi? Ja një paraqitje e shkurtër e jetës së tij të mahnitshme në Katalonjë.

SHTËPIA E TIJ

K2 4
K2 4

Shtëpia e tij ka një pamje nga deti dhe ndodhet në një zonë pa ndalim fluturimesh- blera e saj mendohet të jetë rreth 5.5 milionë funte në Barcelonë.

K7
K7

E vendosur në periferi të Castelldefels, është vendi i përsosur për të banuar gjashtë herë fituesi i Topit të Artë.

K3 2
K3 2

Dhe ai e bleu rezidencën private shumë pranë shtëpisë shokut të vjetër të ekipit, Ivan Rakitic.

K4 2
K4 2

Vetëm 12 kiloemtra larg Camp Nout, shtëpia e Messit ka një fushë të vogël futbolli, një pishinë, një palestër të brendshme dhe një shesh lojrash për tre fëmijët e tij.

K5 1
K5 1

Ekziston edhe pamja e pabesueshme e Detit Balearik për t’u zgjuar çdo ditë – nuk do ta gjeni atë në Mançester, Paris ose Londër.

K6 1
K6 1

HOTELI

K9
K9

Me turizmin që ishte një tregti e madhe në Barcelonë, Messi ka investuar paratë e tij me zgjuarsi.

Ashtu si rivali i tij i futbollit, Cristiano Ronaldo, ai është bërë një posedues i hotelit dhe bleu një hotel në vlerë 26 milionë funte në qytetin bregdetar të Sitges – rreth 26 kilometra larg qytetit.

K8
K8

Hoteli “MiM Sitges” me katër yje është vetëm 100 metra larg nga deti, ka 77 dhoma gjumi, duke përfshirë pesë suita junior dhe një suitë të madhe, dhe kushton rreth 105 funte për natë gjatë sezonit veror për të qëndruar në një dhomë standarde.

K11
K11

Në krye të kësaj, ndodhet ‘Sky Bar’ në tavanë që krenohet me pamje panoramike të qytetit dhe Detit Mesdhe, si dhe një pishinë.

K10
K10

Nëse jeni duke u çlodhur edhe më tej, ka një banjë të një niveli të lartë që përmban një sauna, banjë turke, një pishinë rekreative, një vaskë të ftohtë dhe një pishinë me ujë të kripur.

VETURA

K12
K12

Me një pasuri të raportuar prej 310 milionë funtesh, Messi ndoshta mund të kishte mundësi të dërgonte koleksionin e tij të veturave me vete kudo që të shkonte.

K13
K13

Ai posedon një ‘Pagani Zonda’ që thueht se vlen rreth 1.5 milionë funte.

K14
K14

Ai gjithashtu ka një ‘GranTurismo S’ që kushton rreth 100,000 funte dhe një ‘GranTurismo MC Stradale’ në garazhin e tij.

K15
K15

Messi është parë gjithashtu duke vozitur një ‘Ferrari F43 Spider’ me vlerë 173,000 funte.

K16
K16

Edhe pse me marrëveshjen e Barcelonës me gjigantin ‘Audi’ që përfundoi vitin e kaluar, nuk kishte më pagesa nga gjigandët gjermanë të veturave.

K17
K17

BAZA E TRAJNIMIT

K18
K18

Çdo ditë Messi i përditëson aftësitë e tij në ‘Ciutat Esportiva’ të artit, Joan Gamper.

K19 1
K19 1

Që nga viti 2009, Barcelona e ka bërë këtë terren të tyre stërvitor. Ai gjithashtu vepron si një pavion multi-sportiv për ekipet e tjera sportive në klub, duke përfshirë basketbollin, futsalin dhe hendbollin.

K20
K20

Pas trajnimit, Messi dhe Co mund të përdorin palestër, sauna dhe një pishinë me madhësi të plotë – të gjitha këto ndihmojnë në shërimin e tyre.

K21
K21

Duke kushtuar afërsisht rreth 65 milionë funte, ka edhe lagje banimi ku janë kufijtë e perspektivave të ardhshme të Barcelonës.

DASHURIA E JETËS SË TIJ

K22
K22

Barcelona ndan një vend të veçantë në zemrën e Messit dhe gruas së tij Antonella Roccuzzo.

Megjithëse ishin miq të fëmijërisë në Rosario, Argjentinë, dashuria e Messit dhe Roccuzzot lulëzoi në qytetin Spanjoll në vitin 2009.

K23
K23

Ata kanë jo vetëm një shtëpi dhe jetë të bukur, por edhe tre djem – Thiago, Mateo dhe Ciro, të gjithë të lindur në Spanjë.

Nuk ka dyshim që dyshja do të kthehen në Argjentinë.

K24
K24

Mbi të gjitha, ata organizuan martesën e tyre në atdheun e tyre në Rosario në një ceremoni të shkëlqyeshme ku morën pjesë legjendat e Barcelonës si: Xavi Hernandez, Carles Puyol dhe Samuel Eto’o.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb