Rusia ka paralajmëruar se planifikon të largojë gazetarët nga vendet perëndimore nëse YouTube këmbëngul të bllokojë hyrjen në njoftimet e ministrisë së jashtme të Moskës.

Maria Zakharova, zëdhënësja e departamentit, e cila mban një konferencë javore mbi politikën e jashtme ruse, duke përfshirë luftën në Ukrainë, tha se ajo kishte paralajmëruar platformën e videos kundër kufizimit të përmbajtjes së saj.

Ajo citohet nga agjencia ruse e lajmeve Tass të ketë thënë:

Mesazhi i citimit: Ne sapo erdhëm dhe u thamë: ‘Ju bllokoni një konferencë tjetër, një gazetar ose media amerikane shkon në shtëpi. Një konferencë tjetër është bllokuar dhe ne do të emërojmë një gazetar ose një media specifike që do të shkojë në shtëpi.”

Ajo shtoi se Moska po punonte për masa kundër mediave në gjuhën angleze në përgjigje të atyre që i konsideronte “veprime jomiqësore” nga qeveritë e huaja ndaj mediave ruse.

Vendimi vjen pasi presidenti Putin, në mars, nënshkroi një ligj që vendos një dënim deri në 15 vjet burg për përhapjen e “lajmeve të rreme” rreth ushtrisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: