Një pjesë e madhe e 1.5 milionë eurove të konfiskuara nga autoritetet belge nga shtëpia e Eva Kailit, babait të saj dhe ish-deputetit italian Panzeri u tërhoqën nga një bankë belge. Kështu bën të ditur një publikim i L’Echo, duke shtuar se autoritetet tani po shikojnë se nga cilat banka, por edhe nga cili person i ka tërhequr shumat e mëdha, si dhe përfituesi i llogarisë bankare në të cilën janë depozituar.

Pas praktikës “Ndiq paratë”, autoritetet thonë se do të gjurmojnë rrugën origjinale të parave, por do të duhet shumë kohë për të “lidhur” çështjen.

Zyrës së prokurorit publik të Belgjikës iu kërkua të komentojë raportin, por duke përmendur konfidencialitetin, ai as nuk e konfirmoi dhe as nuk e mohoi raportin e gazetës.

Në të njëjtin botim përmendet se disa prej kartëmonedhave të sekuestruara ishin të reja, të printuara në Belgjikë, gjë që mund të jetë një tjetër element që autoritetet do të hetojnë. Në fund, nga kartëmonedhat e sekuestruara do të merren gjurmët e gishtërinjve, si dhe nga ambalazhet e tyre plastike dhe do të krahasohen me ato të të pandehurve, si dhe me personat e tjerë që dyshohet se janë përfshirë në çështjen e korrupsionit nga Katari.

Zbulimi për 1.5 milionë euro
Në total, më shumë se 1.5 milionë euro para të gatshme u zbuluan në shtëpinë e ish-deputetit italian Pier Antonio Panzeri dhe eurodeputetes greke Eva Kaili, sipas provave që dolën pasditen e së martës.
Gjatë kontrollit në shtëpinë e Panzerit në Bruksel, hetuesit e policisë gjyqësore federale kishin zbuluar rreth 600 mijë euro. Duke shtuar paratë e gjetura në zotërimin e babait të Kylie-t dhe në shtëpinë e kësaj të fundit dhe partnerit të saj Francesco Giorgi në Bruksel, nga kërkimet masive u zbuluan më shumë se 1.5 milionë euro.

Kujtohet se babai i zonjës Kailis është arrestuar nga hetuesit në hotelin Sofitel në Bruksel, duke pasur në posedim një valixhe plot me para të gatshme. Ky zhvillim i lejoi hetuesit të kontrollonin shtëpinë e zonjës Kaili pa kërkuar heqjen e imunitetit të deputetes. Një sasi e konsiderueshme parash u gjet në çanta në banesën e saj dhe u sekuestrua së bashku me sendet me vlerë që besohet se i ishin dhënë nga zyrtarët e Katarit. Eva Kaili pretendon përmes një avokati se paratë nuk janë të sajat, pa sqaruar megjithatë se kujt i përkasin.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: