Teksa Ukraina gjendet në ditën e 122 të luftës, përpos raportimit të dëmeve që shkakton Rusia në vendin e tyre nuk kanë munguar as bilancet për ushtarët rusë të vrarë apo dëmet në pajisjet luftarake etj.

Sipas Kievit, më shumë se 34,700 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit. Ushtria ukrainase njofton gjithashtu se ka rrëzuar 217 luftëtarë, 184 helikopterë dhe 626 dronë dhe se ka shkatërruar 1511 tanke, 764 copë artileri, 3645 automjete të blinduara për transportin e trupave dhe 14 anije të forcave armike.

Duke qenë se këto janë vlerësime të njëanshme, është e vështirë të vlerësohet besueshmëria e tyre e plotë. Gjithashtu nuk është e mundur të verifikohet kjo përmes kanaleve zyrtare ruse, pasi Moska nuk publikon statistika zyrtare për viktimat e saj.

Përkundrazi, që në fillim të konfliktit ai ruan konfidencialitetin maksimal në këtë drejtim, duke u kufizuar në komunikime sporadike, shkruan Corriere della Sera. Në mars, sipas forcave të armatosura të Moskës, ushtarët rusë të vrarë në territorin ukrainas ishin 1351, një numër shumë i ulët, i konsideruar menjëherë i pabesueshëm nga vëzhguesit ndërkombëtarë.

(BalkanWeb)