Çdo ditë shohim raste fatale aksidentesh me makinë nga shoferë të pakujdeshëm. Këto aksidente ndodhin më së shumti nga shkëmbimi i mesazheve gjatë drejtimit të makinës. Një studim i fundit nga AutoInsurance Center u shqyrtuan  sjelljet në lidhje më dërgimin e mesazheve të 2060 shoferëve.

Studimi i shikoi situatat nga disa këndvështrime, nga ndryshimet e moshës, rëndësia e mesazheve, sesa shpesh i dërgonin mesazhet ndërsa drejtonin makinën, mesazhet më të shpeshta etj, raporton TechSot. Kompania gjithashtu analizoi edhe 21 mesazhet finale që janë dërguar përpara përplasjeve. Arsyeja më e zakonshme e cituar nga studimi ishte se shoferët nxiteshin që të përgjigjeshin shpejt nga dikush që ato e kishin përzemër me rreth 26% e rasteve, 19% të rasteve e zinin personat që po bënin plane, 17% njerzit që po prisnin për një kohë të gjatë një mesazh, 15 % personat që po prisnin për drejtime.

Pjesa e mbetur ishte për njerzit që ishin të mërzitur, vetmia dhe depresioni për t’iu përgjigjur një mesazhi pune. Kur u pyet mbi rëndësine e mesazhe, vetëm 8% e njerëzve tha se mesazhet ishin tepër të rëndësishme.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb