Një prift dhe tre burra të tjerë u akuzuan për përdhunimin në grup dhe vrasjen e një vajze nëntëvjeçare të shtresës së varfër të popullsisë në Indi.

Vajza dyshohet se është sulmuar nga prifti, 53 vjeç dhe tre punëtorë më 1 gusht pasi ajo shkoi në një krematorium për të kërkuar ujë.

Katër burrat, të cilët kanë qenë në paraburgim që kur u arrestuan në fillim të gushtit, përballen me dënimin me vdekje.

Nëna e vajzës më herët i tha policisë se burrat e thirrën në krematorium dhe thanë se vajza e saj ishte goditur nga rryma elektrike. Ata thanë se nëse ajo raportonte incidentin në polici, mjekët që kryen një autopsi do të hiqnin organet e fëmijës së saj dhe do t’i shisnin ato.

Trupi i vajzës së saj u dogj më pas para se disa banorë vendas të ndërhynin dhe të tërhiqnin eshtrat e djegura nga gropa.

Një fletë akuze prej 400 faqesh nga Policia e Delhit citoi “dëshmi shkencore, teknike dhe të tjera” dhe dëshmi të dëshmitarëve pasi të akuzuarit u akuzuan, tha qeveria në një deklaratë të shtunën vonë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: