Këto ditë Shqipëria është tronditur nga protesta të forta kundër qeverisë. “Dorëheqja e kryeministrit socialist Edi Rama – deklaroi kreu i partisë demokratike shqiptare Lulzim Basha – është qëllimi i parë që duhet arritur”. Deputetët e partisë së Bashës, formimi kryesor i opozitës shqiptare të qendrës së djathtë, njoftuan zyrtarisht edhe dorëheqjen e tyre nga Parlamenti. Ky ishte një vendim i kundërshtuar fort nga Brukseli dhe Uashingtoni. Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjorn Jagland, bëri një apel në veçanti për partitë e opozitës që të mos largoheshin nga salla parlamentare: “Në demokraci – tha ai – Parlamenti është vendi kryesor për të bërë politikën e një vendi”. Opozita shqiptare nuk duhet të heqë dorë nga mandatet parlamentare “.

DEKLARATAT E SHUMICËS DHE OPOZITËS

Tensioni mbetet shumë i lartë. Kryeministri socialist Edi Rama në një fjalim televiziv, tha se shumica do të jetë gjithmonë e gatshme për të dialoguar me opozitën, por jo për të ndaluar një mandat legjitim qeveritar. “Votuesit – tha Rama – do të gjykojnë me votën e tyre, si në zgjedhjet administrative të qershorit të ardhshëm, si në zgjedhjet e vitit 2021.”

“Opozita – tha nga ana tjetër Lulzim Basha,- la mandatet. Sot ne jemi qytetarë të thjeshtë “. “Ne – shtoi kreu i Partisë Demokratike – nuk jemi popull i dhunës, por i respektuar për lirinë dhe demokracinë, dhe kurrë nuk do të pranojmë vjedhjen e votës popullore dhe qindra miliona nga xhepat e shqiptarëve”.

BE: PROTESTAT TË JENË PAQËSORE

Bashkimi Europian “riafirmon të drejtën e qytetarëve shqiptarë për të” demonstruar paqësisht dhe denoncon çdo retorikë të udhëheqësve politikë që nxisin dhunën “. Për Brukselin,” vendimi i opozitës për të vendosur lënien e mandateve prek në mënyrë serioze funksionimin e demokracisë në Shqipëri”. “Qeveria dhe opozita, shpreson BE, duhet të angazhuar në dialog” për të kapërcyer situatën aktuale, për të mirën e Shqipërisë dhe të qytetarëve të saj “.

GEORGE FRENDO: SITUATA TRAGJIKE, DIALOGU ËSHTË E VETMJA RRUGË

I Intervistuar nga Luca Collodi i Radio Vatikanit, kryepeshkopi metropolitan i Tiranës dhe Durrësit, George Frendo, thekson se është e domosdoshme të shkohet drejt dialogut, “rruga e vetme për një zgjidhje të drejtë”.

“Situata është tragjike, për fat të keq nuk ka dialog midis partive politike. Ndoshta është pak a shumë faji i të gjithëve. Ne kemi nevojë për një dialog, ne kemi nevojë për vullnet të mirë, vullnet për të dëgjuar së pari. Dhe gatishmëria për të dëgjuar gjithashtu supozon prirjen e përulur. Ne nuk duhet të karikaturojmë dialogun dhe madje politikanët duhet të kërkojnë këtë dialog, i cili është rruga e vetme për një zgjidhje të drejtë, e vetmja rrugë. Duhet të jetë një dëgjim i vërtetë. Nuk është as një kompromis i thjeshtë”,- thotë ai.

Zgjedhjet e parakohshme mund të jenë një zgjidhje për Shqipërinë?

Ndoshta po, por jo vetëm kjo. Kjo nuk është e vetmja herë që në Shqipëri ka situata tensioni. Prandaj, nga partitë politike është e nevojshme të kemi më shumë ndjenjën e të mirës së përbashkët. E mira e përbashkët gjithashtu kërkon një sakrificë të caktuar nga ana e të gjithëve.

A jeni thirrur të bëni një ndërmjetësim si Kishë?

Jo, jo … Është e vështirë të thërrasësh një person të fesë për të vepruar si ndërmjetës. Unë as nuk dua të jem politikan. Unë mund të jap disa këshilla, si kur fola kundër dhunës dhe vandalizmit dhe në favor të dialogut. Megjithatë, shumë shpesh përsërita: Politika mund të ndryshojë strukturat, por vetëm feja mund të ndryshojë zemrat.

Të hënën e ardhshme, kardinali i sekretarit shtetëror Parolin, do të vizitojë Shqipërinë…

Do të jetë vizita e tij e dytë. Ai ishte këtu shte në vitin 2014 së bashku me Papa Françeskun. Arsyeja e vizitës është bekimi për nisjen e punimeve të një spitali të financuar nga kisha. Ne iu jemi shumë mirënjohës sepse ata kanë hapur edhe universitetin katolik. Si universiteti dhe spitali janë të frymëzuar nga parimet katolike, të krishtera, por brenda universitetit ka më shumë jo-katolikë sesa katolikë. Pastaj universiteti bëhet gjithashtu një shenjë e asaj harmonie fetare aq tipike për Shqipërinë. Edhe spitali … Edhe spitali është i hapur për të gjithë, pavarësisht nga feja.

(m.a/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb