Kuba tha të mërkurën se do të kërkojë miratimin e Organizatës Botërore të Shëndetit për dy vaksinat e saj të koronavirusit, të cilat shpreson të komercializohen gjerësisht.

Një proces verifikimi do të fillojë  sot me ekspertët e OBSH -së , tha Rolando Perez nga grupi farmaceutik shtetëror BioCubaFarma.

Perez tha se ekspertët do të shqyrtonin “sigurinë, imunogjenitetin (aftësinë e një vaksine për të provokuar një përgjigje imune) dhe efikasitetin”.

Përfaqësuesi i OBSH -së në Kubë, Jose Moya, tha se do të ketë “një takim të parë virtual” ditën e sotme midis ekspertëve në Havana, Gjenevë dhe Uashington.

Kuba ka përdorur vaksinat e prodhuara në vend në fushatën e saj të vaksinimit Covid-19, përfshirë edhe fëmijët.

Vaksinat, të parat të zhvilluara në Amerikën Latine, ende nuk i janë nënshtruar rishikimit ndërkombëtar, shkencor.

Ato bazohen në teknologjinë e proteinave rekombinante, e njëjta e përdorur nga Novavax në Shtetet e Bashkuara dhe Sanofi në Francë.

Ndryshe nga shumë injeksione të tjera në përdorim, vaksinat rekombinante nuk kërkojnë ftohje ekstreme.

Perez tha se aftësia e Kubës për të shitur vaksinat e saj në vende të tjera nuk varet nga miratimi i OBSH -së, pasi ky është një vendim i autoriteteve shëndetësore kombëtare.

Por kjo do të “lehtësonte hyrjen (e vaksinave) në treg në vendet e tjera, pasi të mbulohen nevojat e ishullit.”

Disa vende, përfshirë Argjentinën dhe Meksikën, kanë treguar interes në marrjen e vaksinave kubane. Venezuela tashmë ka nënshkruar një kontratë blerjeje.

Nën sanksionet amerikane që nga viti 1962, Kuba komuniste ka një traditë të gjatë për të bërë vaksinat e saj, që datojnë që nga vitet 1980.

Gati 80 përqind e vaksinimeve të tij prodhohen në vend.

Shkencëtarët Kubanë thonë se vaksinat Abdala dhe Soberana kanë treguar se janë më shumë se 90 përqind efektive në parandalimin e rasteve simptomatike të Covid-19.

Ishulli me 11.2 milion njerëz ka vaksinuar plotësisht rreth 38.5 përqind të popullsisë së tij, duke përdorur edhe vaksinimin Sinopharm të Kinës.

Vendi ka regjistruar 768,497 raste Covid dhe 6,523 vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb