Kulla e famshme e Gallatës, një nga monumentet më të rëndësishme të Stambollit, do të shndërrohet zyrtarisht në një muze, çka do të sjellë largimin e zyrave dhe restoranteve aktualisht të pranishme.

Ministri turk i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy theksoi se puna do të fillojë në fund të muajit dhe në javët në vijim do të eliminohen aktivitetet që janë të papajtueshmëri me thelbin e kësaj kulle.

Riorganizimi vjen pasi në muajit e fundit dikasteri mori nën kontroll monumentin e ndërtuar për qëllime mbrojtëse në shekullin XIV nga gjenovezët, të cilët në atë periudhë kontrollonin koloninë e Gallatës.

Kulla Galata do të jetë e hapur për publikun nga 15 shtatori.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: