Gerardo (Tata) Martino është i ‘mallkuar’. Meksika shkoi një gol larg kualifikimit në 1/8-at e Kupës së Botës, por u eliminua mizorisht pas golit të fundit të pësuar ndaj Arabisë Saudite. Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që diçka kaq ‘mizore’ i ndodh trajnerit argjentinas.

Gjatë kohës së tij te Barcelona, ai ka përjetuar diçka shumë të ngjashme me atë që ndodhi kundër skuadrës së Arabisë. Në sezonin 2013-14, ata ishin në garë kundër Atletico Madrid për titullin e La Liga. Madrilenët ishin kryesues në javën e fundit të kampionatit.

Megjithatë, siç do ta donte fati, Barcelona do ta humbiste titullin për shkak të një goli të vetëm. Barcelona arriti të shënonte, megjithëse arbitri e anuloi, në atë që ishte një vendim shumë i diskutueshëm.

Kundër Arabisë Saudite, VAR gjithashtu anuloi dy gola për Meksikën, me secilin prej këtyre golave që do ta kishte lejuar ekipin e Amerikës së Veriut të përparonte në raundin e 1/8-ave.

Meksikanët luajtën ndeshjen e tyre më të mirë në Kupën e Botës, por nuk ia arritën qëllimit dhe tani “La Tri” duhet të fillojë ristrukturimin e ekipit kombëtar pas largimit të trajnerit argjentinas.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb