SHBA do të sigurojë një ndihmë shtesë prej 1.1 miliardë dollarësh për Ukrainën, me financim për 18 sisteme raketash më të avancuara dhe armë të tjera për të luftuar dronët që Rusia ka përdorur kundër trupave ukrainase, njoftoi të mërkurën administrata Biden.

Paketa më e fundit po ofrohet nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila financon kontratat për blerjen e armëve dhe pajisjeve. Dhe kjo e çon totalin e ndihmës amerikane për Ukrainën në gati 17 miliardë dollarë që kur administrata Biden mori detyrën.

Njoftimi i ndihmës vjen pasi Rusia lëviz për të aneksuar pjesë të Ukrainës së pushtuar nga Rusia që mbajtën referendume të orkestruara nga Kremlini për të jetuar nën sundimin e Moskës. Votat u denoncuan nga Kievi dhe Perëndimi si të paligjshme dhe të manipuluara.

“Ne nuk do të pengohemi të mbështesim Ukrainën, ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me popullin ukrainas dhe t’i ofrojmë atij ndihmën e sigurisë që ata kanë nevojë për të mbrojtur veten, për aq kohë sa të duhet”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre. .

Meqenëse financimi është për kontratat për armë dhe pajisje, ai synon të ndihmojë Ukrainën të sigurojë nevojat e saj afatgjata të mbrojtjes. Mund të duhen një ose dy vjet që Ukraina të marrë sistemet. SHBA-ja ka përdorur autoritetin e tërheqjes së Pentagonit për të ofruar armë më menjëherë, dhe një njoftim tjetër për këtë ndihmë të Departamentit të Mbrojtjes pritet në fillim të javës së ardhshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb