Meksika ka konfirmuar 60 raste të lisë së majmunëve, tha nënsekretari i Parandalimit dhe Promovimit të Shëndetit, Hugo Lopez-Gatell.

Deri më sot, nuk ka pasur asnjë vdekje nga lija e majmunëve në Meksikë, tha Lopez-Gatell.

“Vetëm rreth pesë ose gjashtë persona janë shtruar në spital sepse kishin imunosupresion të rëndë, por në përgjithësi të gjithë janë shëruar për afërsisht 21 ditë,” shtoi ai.

Rastet e lisë së majmunit, i cili lidhet me virusin që shkakton linë, por që çon në simptoma më të lehta dhe rrallëherë është fatal, janë zbuluar në 11 qytete meksikane.

Mbi 16,000 raste të lisë së majmunëve dhe pesë vdekje të lidhura janë raportuar në 75 vende dhe rajone, sipas shifrave të fundit të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila të shtunën e shpalli shpërthimin e lisë së majmunëve një “urgjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb