Uria kërcënon të prekë një pjesë të Somalisë. OKB paralajmëron se mes tetorit dhe dhjetorit thatësira do të përkeqësohet, ndërsa çmimet e ushqimeve vijojnë të jenë në rritje në mbarë botën.

“Uria është afër. Sot ne lëshojmë një paralajmërim përfundimtar ”, tha kreu i Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, Martin Griffiths.

Në vitin 2011, Somalia u godit nga një zi buke që la më shumë se 250,000 të vdekur , shumica prej tyre fëmijë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: