Charles, trashëgimtari më jetëgjatë i fronit në historinë britanike, tani është Mbret. Praktika si trashëgimtar, që zgjati 70 vjet, e ka bërë atë monarkun e ri më të përgatitur dhe më të vjetër që ka ardhur në fron.

Mbreti 73-vjeçar ishte aty gjatë gjithë mbretërimit të gjatë të nënës së tij gjersa ka parë breza të tërë liderësh botërorë që vijnë e shkojnë, duke përfshirë 15 kryeministra të Mbretërisë së Bashkuar dhe 14 presidentë amerikanë.

Pas mbretërimit të mrekullueshëm të Mbretëresha Elizabeth II, që përcaktoi epokën, çfarë lloj mbreti mund të presim? Dhe si do të përshtatet një princ që fliste hapur për çështje që si monark duhet ta ruante neutralitetin?

Si Mbret, Charles nuk do të ketë më pasaportë ose patentë shoferi – ose opinione të forta në publik. Të qenit monark e zëvendëson individin.

Bëhet fjalë për role të ndryshme, rregulla të ndryshme, mendon njohësi kryesor i kushtetutës, profesor Vernon Bogdanor, raporton bbc.

“Ai është i njohur që në ditët e hershme se stili i tij do të duhet të ndryshojë. Publiku nuk do të dëshirojë një monark në fushatë”, thotë Prof Bogdanor.

Mbreti Charles III e di mirë nevojën për të qenë më pak i hapur. “Unë nuk jam aq budalla. Unë e kuptoj se është një ushtrim i veçantë të qenit sovran”, tha ai në një intervistë për BBC në vitin 2018. “Ideja se në njëfarë mënyre do të vazhdoj saktësisht në të njëjtën mënyrë është absurditet i plotë”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Kur një monark i ri vjen në fron, profili mbretëror në monedha ndërrohet në drejtim të kundërt. Mbretërimi i Charles do të ketë gjithashtu një fokus të ndryshëm.

Vendi mbi të cilin do të mbretërojë Mbreti Charles është shumë më i larmishëm se ai i trashëguar nga nëna e tij dhe Prof Bogdanor parashikon që Mbreti i ri të arrijë në një Britani multikulturore dhe me shumë besime.

Ai pret që ai të përpiqet të veprojë si një forcë bashkuese, duke bërë përpjekje më të dukshme për t’u lidhur me pakicat etnike dhe grupet e pafavorizuara.

Prof Bogdanor gjithashtu parashikon patronazh më të madh mbretëror të artit, muzikës dhe kulturës – më shumë Shekspir dhe më pak gara me kuaj.

Por Sir Lloyd Dorfman, i cili punoi me mbretin Charles për shumë vite në shoqatën bamirëse “Prince’s Trust”, nuk parashikon një ndalesë të plotë të përfshirjes në çështje të tilla si ndryshimet klimatike dhe bujqësia organike.

“Ai është shumë i ditur, shumë efektiv. Është e vështirë të imagjinohet se ai do të heqë dorë nga kjo në një mënyrë të skajshme në ditën kur të bëhet sovran”, sugjeron Sir Lloyd.

Është folur shumë për Mbretin që preferon një monarki “të dobësuar”. Ka të ngjarë të nënkuptojë një theks më të madh në një grup më të vogël të familjes mbretërore, me Charles dhe Camilla, Princ William dhe Catherine në qendër të tij.

Pavarësisht kësaj, mesazhi kryesor i mbretërimit të ri do të jetë vazhdimësia dhe stabiliteti, thotë komentatorja mbretërore Victoria Murphy.

“Mos prit ndonjë dallim të madh dhe të vështirë. Ai do të jetë shumë i kujdesshëm”, thotë ajo.

“Ne kemi qenë të prirur të mendojmë për Mbretëreshën si një konstante në jetën kombëtare, por përveç saj, ai ka qenë atje më gjatë se kushdo në jetën publike, më gjatë se çdo politikan”, thotë komentuesi dhe autori mbretëror Robert Hardman.

Historiani dhe autori Sir Anthony Seldon beson se mbreti Charles është forcuar duke u vërtetuar se ka të drejtë për çështje, të tilla si paralajmërimet për ndryshimin e klimës. Nga dikur që ishte tallur, ai tani ka një “Attenborough-aura”, thotë Sir Anthony.

Në samitin e ndryshimeve klimatike në Glasgow në vitin 2021, për shembull, Charles u mor seriozisht nga figura si presidenti amerikan, Joe Biden, sipas Hardmanit, i cili thotë se statusi në skenën botërore do t’i shërbejë mirë atij si Mbret.

“Nuk ishin thjesht lajthitje. Të dy u ulën së bashku në një cep dhe Biden po thoshte “Ju e keni bërë të gjithë këtë”, thotë ai.

Por çfarë lloj karakteri do të shohim te monarku i ri?

Ata që e kanë njohur thonë se thellë brenda tij është një person mjaft i turpshëm dhe i rezervuar. Një “shpirt i ndjeshëm” është një përshkrim.

Ka një gjurmë të djalit të vetmuar që ankohej se ishte ngacmuar dhe izoluar në shkollë. “Ata hedhin pantofla gjatë gjithë natës ose më godasin me jastëkë ose nxitojnë nëpër dhomë dhe më godisnin aq fort sa mundeshin”, shkruante ai në një letër për torturimet në konviktin e shkollës.

Gruaja Camilla, tani bashkëshorte Mbretëreshë, e ka përshkruar atë si “Mjaft i padurueshëm. Ai dëshiron që gjërat e sotme të bëhen dje. Kështu i bën gjërat”.

Ajo tha në një intervistë televizive për ditëlindjen e 70-të të Charles se nën personazhin mjaft të zellshëm që njerëzit shohin në publik, kishte një anë më lozonjare të tij.

“Ata e shohin atë si një person shumë serioz, siç është. Por unë do të doja që njerëzit të shihnin anën më të lehtë të tij. Ai ulet në gjunjë dhe luan me fëmijët, duke u lexuar Harry Potter dhe duke bërë zërat e personazheve”, tha Camilla.

Charles është bërë një figurë relaksuuese dhe e arritshme kur takohet me publikun, duke tërhequr audiencën me disa shaka vetë-përçmuese. Ndoshta kjo do të ndryshojë si monark, por si Princi i Uellsit ai zhvilloi një stil të këndshëm, babagjysh, pa ngecje.

Për një burrë në të 70-at e tij, Mbreti nuk tregon asnjë shenjë të ngadalësimit.

Chris Pope, i cili punoi me Charles në Institutin e Mësimdhënies së Princit, e përshkruan Mbretin e ri si një figurë pa pushim, të shtyrë, një “paketë energjie” që merr përsipër një ngarkesë të madhe pune.

“Ai është vërtetë i pasionuar për mirëqenien e brezit të ardhshëm. Ju do ta shihni këtë në shumë punë që ai bën”, thotë Pope.

Puna bamirëse e princit përfshin mbrojtjen e trashëgimisë dhe ruajtjen e aftësive tradicionale artizanale – por në të njëjtën kohë inkurajimin e inovacionit dhe ndryshimit.

“Ai është gjithmonë i shqetësuar që traditat të mos humbasin, por kjo nuk është e njëjta gjë si të thuash se duhet ta kthejmë orën mbrapa”, thotë Pope.

Personazhi i Mbretit të ri duket se bashkon ato tema, të cilat mund të shihen se po tërhiqen në drejtime të ndryshme, të dëshirës për ndryshim ndërsa dëshirës për të ruajtur. Ai është një lloj radikali tweedy.

Ai ndonjëherë duket si një pronar toke me faqe të kuqe, i cili ka hequr dorë nga një pikturë e shekullit të XVIII. Herë të tjera ai tingëllon si një reformator i zemëruar, i mërzitur se si disa komunitete janë lënë pas dore.

Shumë do të bëhet për të trashëguar ndjenjën e detyrës nga nëna e tij, por mbreti Charles ka trashëguar gjithashtu besimin e saj fetar dhe sensin e saj të fortë të humorit.

Hitan Mehta ka punuar me të që kur ndihmoi në themelimin e “Trust British Asian” në vitin 2007.

“Ai është një humanist në zemër. Unë mendoj se njerëzit e nënvlerësojnë se sa shumë kujdeset për të. Ai shpesh flet për botën që do të lërë për nipërit e tij. Ai shqetësohet për këtë”, thotë Mehta.

Kjo mund të nënkuptojë thirrje të drejtpërdrejta për veprim. “Duhet të ketë qenë ora nëntë e një nate të premte dhe unë marr një telefonatë nga ai duke thënë “Sapo kam dëgjuar për përmbytjet në Pakistan. Çfarë po bëjmë?” Nuk është sikur ai nuk është një person i zënë. Por ai ka dëgjuar për problemin dhe është në të. Ai me të vërtetë kujdeset”, thotë Mehta.

“Ky është një njeri që darkon në mënyrë qesharake natën vonë dhe më pas shkon në tavolinën e tij dhe e zë gjumi duke mbajtur shënime”, tha Princi Harry për babanë e tij.

Charles Philip Arthur George lindi në Buckingham Palace më 14 nëntor të vitit 1948. Kur BBC njoftoi lindjen e tij, nuk ishte me lajme se mbretëresha kishte një djalë, por se nëna e tij ishte “lindur në mënyrë të sigurt nga një princ”. Katër vjet më vonë, ai u bë trashëgimtar i dukshëm.

“Unë e gjej veten të lindur në këtë pozicion të veçantë. Jam i vendosur ta shfrytëzoj sa më shumë. Dhe të bëj gjithçka që mundem për të ndihmuar”, tha Charles në një intervistë të vitit 2005.

Ai ka qenë mbrojtës ose president i më shumë se 400 organizatave dhe në vitin 1976 themeloi shoqatën bamirëse “Prince’s Trust”, duke përdorur pagesën e shkëputjes nga Marina Mbretërore.

Ai ka ndihmuar pothuajse 900 mijë të rinj të pafavorizuar nga disa nga pjesët më të varfra të vendit dhe i ka dhënë atij një pasqyrë të një sërë problemesh sociale.

Planet për Besimin e Princit për t’u lidhur me atë që ai e quajti “më e vështirë për t’u arritur në shoqëri” nuk shkuan gjithmonë mirë.

“Zyra e Brendshme nuk mendoi se ishte aspak një ide e mirë. Ishte mjaft e vështirë për ta hequr atë”, tha ai në një intervistë për BBC në vitin 2018.

Puna e tij ka tërhequr akuza për ndërhyrje politike dhe akuza për ndërhyrje të tjera, veçanërisht rreth të ashtuquajturave “memorandume të merimangës së zezë”. Duke marrë emrin e tyre nga shkrimi merimangë i Charles, këto ishin letra private nga Charles drejtuar ministrave të qeverisë nga viti 2004 e tutje.

Letrat vënë në pikëpyetje qasjen e qeverisë për çështje të tilla si bujqësia, planifikimi urban, arkitektura, arsimi dhe madje edhe mbrojtja e peshkut të dhëmbëve Patagonian.

Një ish-ministër i kabinetit në fund të lobimit të Charles tha se ai nuk ndihej nën presion të madh, por kujtimi i tij për Mbretin e ri është i dikujt me opinione fikse.

Ai e shihte atë si një të ardhur me pikëpamje të paracaktuara që donte të ndiqte, në vend që të dëshironte të merrej me argumente të kundërta.

“Unë nuk ndihesha i rrahur në ballë. Ai bënte ndërhyrjet e tij dhe ju merrnit letra. Ai nuk pohoi, nuk shtynte, nuk ishte i pasjellshëm”, thotë ai.

Duke reflektuar mbi pretendimet për ndërhyrje, në një intervistë të vitit 2006, Charles tha se “Nëse kjo është ndërhyrje, unë jam shumë krenar për këtë. Por ai pranoi se kishte “situata pa fitues”.

“Nëse nuk bëni absolutisht asgjë, mbushni të gjitha, ata do të ankohen për këtë. Nëse përpiqeni të ngecni dhe bëni diçka për të ndihmuar, ata gjithashtu do të ankohen”, tha ai.

Në një intervistë të mëvonshme, ai tha se i ishte shmangur politikës partiake, por ndihej i detyruar të fliste për çështje të tilla si “kushtet në të cilat jetonin njerëzit”.

Sa mbështetje publike do të ketë Mbreti Charles III kur fillon mbretërimi i tij?

“Diçka aq kureshtarë sa monarkia nuk do të mbijetojë nëse nuk merrni parasysh qëndrimet e njerëzve. Në fund të fundit, nëse njerëzit nuk e duan atë, ata nuk do ta kenë atë”, ka thënë Charles.

Sipas hulumtimit të kryer nga YouGov në dhjetor të vitit 2021, ai kishte një popullaritet në rritje, me pothuajse dy të tretat e njerëzve që e shohin atë në një këndvështrim pozitiv.

Por sondazhet e opinionit kanë treguar vazhdimisht se ai është më pak i popullarizuar se nëna e tij, Mbretëresha Elizabeth II ose djali i tij, Princi William, kështu që ka një pjesë të konsiderueshme të publikut për t’u fituar ende. Në veçanti, popullariteti i tij është më i ulët tek të rinjtë.

Victoria Murphy thotë se kjo mund të pasqyrojë portretizimet josimpatik të Charles në shfaqje televizive dhe filma rreth marrëdhënies së tij me gruan e parë, Dianën, Princeshën e Uellsit, e cila vdiq në një aksident automobilistik në gusht të vitit 1997.

Këto mund të jenë një përzierje e fakteve dhe trillimeve, por ato kanë një ndikim të madh.

“Ajo që ka qenë vërtet interesante gjatë viteve të fundit ka qenë se sa e madhe Diana vazhdon të shfaqet si një rrëfim rreth familjes mbretërore”, thotë Murphy.

Ndërsa Charles i është afruar fronit, ka pasur një përpjekje për të zhvendosur perceptimin publik, thotë profesoresha Pauline Maclaran e Qendrës për Studimin e Monarkisë Moderne në Royal Holloway, Universiteti i Londrës.

Nga sharjet e mëparshme në shfaqjet humoristike si Spitting Image, ai është ripozicionuar gradualisht si një figurë më dinjitoze, një “i urtë” me gjëra serioze për të thënë për mjedisin, thotë Prof Maclaran.

Interesat e publikut mund të mos jenë gjithmonë kaq të larta. Dhe si kreu i familjes mbretërore, atij do t’i duhet të përballet me oreksin intensiv global për histori rreth Princit Harry dhe Meghan, Dukeshës së Sussex, dhe marrëdhëniet e tyre me familjen mbretërore.

Aty ku historitë mbretërore fillojnë të mbivendosen me telenovelën e jetës së të famshmëve nuk është territori i tij natyror.

Mbreti Charles përballet me vendime të tjera të vështira familjare, siç është roli i ardhshëm i Princit Andrew, ose mungesa e tij, pas marrëveshjes së zgjidhjes që pasoi pretendimet për sulm seksual të Virginia Giuffre.

Jashtë Mbretërisë së Bashkuar, një sfidë e madhe do të jetë ripërcaktimi i një marrëdhënieje më moderne me Komonuelthin. Si kreu i ri i saj, si mund të kalojnë vizitat e tij në vendet e Commonwealth – trashëgimitë e vështira të kolonializmit dhe çështje të tilla si skllavëria?

Mbreti Charles është bërë kreu i shtetit të 14 vendeve, si dhe të Mbretërisë së Bashkuar. Disa prej tyre mund të duan të bëhen republika, duke qëndruar si anëtarë të Komonuelthit, dhe Mbreti Charles e ka bërë tashmë të qartë se është gati për biseda rreth ndryshimeve.

Tashmë janë marrë vendime që kanë zbutur rrugën e mbretërimit të tij të ri. Ai duhet të ketë qenë i kënaqur kur nëna ndërhyri për të thënë që Camilla duhet të përdorte titullin e bashkëshortes së Mbretëreshës, në vend të Princeshës.

Camilla do të jetë një mbështetje jetike pasi ai fillon një nga rolet e profilit më të lartë në botë në një moshë kur shumica e njerëzve do të kishin dalë në pension.

Ky moment, me gjithë solemnitetin e frikshëm, e ka pritur gjithë jetën.

Tani është koha për Mbretin Charles.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: