Lionel Messi ishte shumë polemik pas ndeshjes kundër Holandës, me skena me të cilat nuk ishim mësuar: akuza ndaj arbitrit, ofendime ndaj kundërshtarëve, përballje me Van Gaal-in.

“Kur zemërohet, Leo është i rrezikshëm”, tha Leandro Paredes në intervistat pas ndeshjes, duke bërë shaka, por jo shumë. Natyrisht që dikush mund të jetë lider sa të dojë, por më pas ai duhet të mbështesë gjithçka duke e bërë topin të këndojë në fushë dhe Kupa e Botës e Messit deri tani është me të vërtetë madhështore.

Me asistin për Molina-n dhe golin e mëpasshëm me penallti në çerekfinale ndaj Holandës, kampioni nga Rosario ka arritur në 17 duke marrë parasysh shumën e golave dhe asisteve në pesë Botërorët ku ka marrë pjesë: përpara tij është Klose, Fenomeni Ronaldo dhe Gerd Muller në 19.

Maradona është në 16: ka më pak gola se Messi (8 kundër 10), por më shumë asiste (8 kundër 7). 8 asistet e Pibe de Oro janë gjithashtu një rekord absolut në historinë e Kupës së Botës dhe Messi me siguri do të dëshirojë të kërkojë ta marrë edhe këtë rekord – dhe gjithashtu atë të golave – në dy ndeshjet që Argjentina do të luajë deri më tani (nëse humbasin nga Kroacia në gjysmëfinale, ata do të vazhdojnë të luajnë në ndeshjen e vendit të tretë).

Fryma e të ndjerit Maradona gjithashtu rri pezull si kurrë më parë në ekspeditën e Albiceleste në Katar: “Diego po na shikon nga qielli, – tha Messi pas fitores ndaj Holandës. – Ai po na shtyn dhe shpresoj vërtet që kjo të zgjasë deri në fund”.

Dhe duke folur për rikthimin e gjurmëve të Diez, pas ndeshjes kundër Holandës dikush vuri re ngjashmërinë e habitshme midis penalltisë së shënuar nga Messi në sekuencën vendimtare të penalltisë dhe asaj të realizuar nga Maradona në gjysmëfinalen e Italisë ’90 kundër Italisë, ndeshje e fituar nga Albiceleste që më pas do të humbiste finalen kundër Gjermanisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb