Një tubim pan-arsimor kundër projekt-ligjit për arsimin të Ministrit Niki Kerameos po zhvillohet aktualisht në qendër të Athinës. Me parullën qendrore “tërheqja e projekt-ligjit antikulturor tani”, protestuesit u mblodhën së pari në Propylaea dhe u drejtuan nga Parlamenti, duke kërkuar, përveç tërheqjes së projektligjit, të mos zbatojnë vendimin ministror të shkollës për transmetimin e drejtpërdrejtë të mësimeve.

Në tubim marrin pjesë federatat pan-helene të ILO dhe OLME, si dhe institucione arsimore dhe sindikata.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ndërkohë, Rinia Komuniste e Greqisë aktualisht po zhvillon një protestë në ambasadën amerikane në Athinë kundër dhunës policore dhe shtypjes në Shtetet e Bashkuara me rastin e vrasjes së afrikano-amerikanit George Floyd nga një oficer i policisë. Të dy bllokimet e trafikut të Mbretëreshës Sofje në ambasadën amerikane aktualisht janë të mbyllura ndërsa protesta përparon.

Forca të shumta  policore që ruajnë ndërtesën ndodhen  në vendin e ngjarjes. “Kapitalizmi do të thotë që nuk mund të marr frymë,” thanë protestuesit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: