Më 14 janar, imazhet e Luciano Moggit në periferi të fushës gjatë ndeshjes Primavera mes Napolit dhe Juventusit u bënë virale në rrjetet sociale, duke shkaktuar pothuajse kudo një pyetje të vetme:

Si mundet ish-drejtuesi i Juventusit, zhvlerësuar për faktet e Calciopoli, për të zënë një pozicion kaq të privilegjuar gjatë një ndeshjeje zyrtare? Një pyetje që kërkon tani t’i përgjigjet prokurori federal, i cili menjëherë pasi dëgjoi lajmin në shtyp, të shoqëruar me pamje shumë të qarta, hapi një dosje hetimore për ngjarjen.

Shkelja, nëse verifikohet, do të kishte të bënte me praninë në krah të një figure që nuk është e pranishme as në listën e ndeshjeve dhe as mes të akredituarve (fotografë, kameramanë etj.), madje i dënuar me “përjashtim të përjetshëm për të qëndruar në çdo gradë apo kategori të FIGC”.

Prokurori i drejtuar nga Giuseppe Chiné synon të konstatojë shpejt se çfarë ka ndodhur dhe si. Gianluca Pessotto, koordinator i stafit teknik të Juventusit, u dëgjua të mërkurën, i cili foli gjerësisht me Moggin atë ditë në fushën e Cercola. Ka gjasa që edhe Napoli të dëgjohet si përgjegjës për organizimin e ndeshjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb